‘Kürtlere yönelik zulme karşı herkes sesini çıkarmalı’

  • 09:03 27 Haziran 2020
  • Güncel
BATMAN - Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi ve Şengal’e yönelik saldırılarına tepki gösteren Batmanlılar, saldırıların derhal durdurulması çağrısında bulunarak, “Herkes bulunduğu yerden bu saldırılara, bu zulme ses çıkarmalı” dedi.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Federal Kürdistan Bölgesi ile Şengal’e yönelik saldırılara karşı tepkiler devam ediyor. 15 Haziran’da başlayan hava bombardımanlarının ardından kara saldırısı da başladı. Önceki gün ise Süleymaniye’nin Kunemasî mesire alanına silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile yapılan saldırı sonucu 2 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi ise yaralandı. Türkiye’nin nerede olursa olsun Kürt halkının kazanımlarını hedef aldığını belirten Batmanlılar, “Herkes bu zulme sesini çıkarsın” çağrısı yaptı. 
 
‘Kürtlere her yerde saldırıyorlar’ 
 
Şükran Çelebi, Kürt halkının, faşizminin saldırılarıyla yüz yüze kaldığını belirterek, “Maxmur Kampı’nda yaşayanlar zaten 90’lı yıllarda devletin zulmünden kaçanlar. Türkiye devleti ne istiyor Kürt halkından? İçeride HDP’ye saldırıyor, dışarıda sınır ötesi harekatlar yapıyor. Dünyanın neresinde bir Kürt görse saldırmaya başlıyor. Bu Türkiye’nin Kürtlere yönelik ilk saldırısı değil. Bu düşmanlık karşısında boyun eğmeyeceğiz” dedi. 
 
‘Saldırılarının bir sorumlusu da KDP’dir’
 
Gülnur Delil ise Kürtler üzerinde uygulanan 400 yıllık katliam politikalarının bugün de Şengal, Maxmur ve Kandil üzerinden devam ettiğini söyleyerek, şöyle konuştu: “Bu saldırılarla Kürtler yok edilmek isteniyor.  Kürt kadınları olarak da Şengal, Maxmur ve Kandil üzerindeki saldırıların derhal durdurulmasını istiyoruz. Türkiye’nin saldırılarının bir sorumlusu da KDP’dir. KDP bu kirli politikalara derhal son vermeli. Uçaklarla Kürtleri bombalıyorlar. Kendi evlerinde, kendi topraklarında olan bir halktan ne istiyorlar?” 
 
‘Kimse sessiz kalmasın’ 
 
Nafiye Tağu da tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bir anne olarak hiçbir insanın ölmesini istemiyorum. Buradan oraya kadar giderek Kürtlerin topraklarını yakıyorlar, mallarına zarar veriyorlar, çocuklarını katlediyorlar. İslamiyet’te bile ‘savaşı hakkıyla yapın, zulümle yapmayın’ denir. Bu yapılan zulüm ve hakaretten başka bir şey değildir. Herkes bulunduğu yerden bu saldırılara, bu zulme ses çıkarmalı. Bu zulme kimse sessiz kalmasın.”
 
‘Çocuklarımızı katlediyorlar, kadınlara tecavüz ediyorlar’
 
Hori Acar ise Türkiye’nin 100 yıllık ulus devlet politikasının Kürtleri baskı altında tutmak istediğine işaret ederek, “Dağlarımızı yakıyorlar, çocuklarımızı katlediyorlar, kadınlara tecavüz ediyorlar. Haklarımızı istiyoruz” dedi.