Emma Goldman’ın ‘dansı’ tüm dünya kadınlarına ilham oldu

  • 09:05 27 Haziran 2020
  • Tarihte Bugün
Emma Goldman’ın “Dans edemediğim devrim, devrim değildir” sözünün ete kemiğe bürünmüş son hali tüm dünyada kadınlar tarafından hayata geçirilen Las Tesis oldu. Kadınlar Emma’nın sözünü bugün tüm engellemelere rağmen hayata geçirmeye devam ediyor.
 
Anarşizmin en önemli kadın karakterlerinden biri olan Emma Goldman'ın yaşamını yitirmesinin üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen gerçekleştirdiği çözümlemeleri o dönemden bugüne hala güncelliğini korumakta. Bugün Emma'nın 150'inci yaşı ve kadınlar onu "Dans edemediğim devrim,  devrim değildir" sözüyle alanlarda ve kadın mücadelesinde yaşatıyor. 
 
27 Haziran 1869'da Rusya'nın kontrolünde olan Kaunas, Litvanya'da Yahudi bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Emma, 13 yaşındayken St. Petersburg'a taşındı. Buraya gelişinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra Emma, okulunu bırakıp çalışmak durumunda kaldı. Ailesi maddi zorluklar yaşayan Emma, devrimci düşüncelerle ise ilk kez burada karşılaştı. İlk olarak Çernişevski'nin “Nasıl Yapmalı” isimli kitabını okuyan Emma bu kitaptan çok etkilenir ve bu etkilenme onun hayatını istediği gibi özgürce yaşaması konusundaki fikirlerini de güçlendirir.
 
15 yaşına geldiğinde babası Emma'yı evlendirmek ister ancak Emma bu duruma karşı çıkarak evlenmez. 17 yaşına geldiğinde ise ailesinin kararıyla kız kardeşi Helene'le birlikte diğer kardeşleri Lena ile yaşamak için New York'a göç eder. Burada birkaç yıl tekstil fabrikasında çalışan Emma, 1886'daki Haymarket Olayı'nın neticesinde dört anarşistin asılmasından etkilenerek anarşizmle ilgilenir.  
 
Emma'nın rolü
 
Emma, yaşamı boyunca anarşist ruhunu korur. Gerek sözleri gerekse duruşunda anarşistliğini hiç yitirmeyen Emma, kadınlığına duyduğu özgüvenini şu sözlerle özetler: "Kadının gelişimi, bağımsızlığı özgürlüğü kendisinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir obje değil, bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. İkincisi, hayatını basit, fakat zengin ve derin kılarak; kendi bedeni üzerinde başkalarının iddia ettiği tüm haklara karşı koymalı, istemediği sürece çocuk yapmamalı, tanrının, devletin, kocasının, ailesinin bir kulu olmaya karşı çıkmalıdır. Bu da hayatın tüm karmaşıklığını ve özünü anlamaya çalışarak, yani kendini toplumun fikirlerinden ve yargılarından özgürleştirerek olur."
 
Las Tesis dansı ile Emma kadınların gündeminde...
 
Bugün hala Emma'nın kült cümlelerini kadın özgürlük mücadelesinde yer alan kadınların ağızlarından duymak mümkün. 25 Kasım 2019’da hükümet karşıtı protestoların sürdüğü Şili'de feministlerin 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' dolayısıyla hazırladığı dans performansı tüm dünyaya yayıldı. Fransa, İspanya ve Kolombiya'da kadınlar sokağa çıktı. Las Tesis'in kadına yönelik şiddete karşı hazırladığı dans performansına ait görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından birçok ülkede kadınlar meydanlara gözlerini bantla kapatarak dans gösterisi yaptı. Emma’nın “Dans edemediğim devrim, devrim değildir” sözlerini kendisine yol edinen kadınlar bugün ise iktidarın hedefi olmaya devam ediyor. Çeşitli davalarla karşı karşıya kalan kadınlar, tüm erk zihniyet engellemelerine rağmen alanları terk etmemekte kararlı...