Erkek şiddeti verileri açıklandı

  • 17:27 28 Haziran 2020
  • Güncel
QAMİŞLO - Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Adalet Meclisi ile İç Güvenlik Güçleri-Kadın, sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan erkek şiddeti verilerini açıkladı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Adalet Meclisi ile İç Güvenlik Güçleri-Kadın, koronavirüs salgını nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı boyunca kadınların maruz kaldığı şiddet vakalarının rakamlarını açıkladı. Kadın Adalet Meclisi’nin açıkladığı verilere göre yasak boyunca 16 kadın intihara sürüklendi, 14 kadın katledilirken, 126 kadın fiziksel şiddete maruz bırakıldı. Kadın-erkek anlaşmazlığı ile ilgili meydana gelen vaka sayısı ise 150 olarak kayıtlara geçti.
 
Ortak mücadele çağrısı
 
Kadına yönelik şiddetin sürdüğünü ifade eden Kadın Adalet Meclisi, kadınların psikolojik baskılar sonucu yaşamına son verme girişiminde bulunduğunu söyledi. Birçok kurumun kadına yönelik şiddetle mücadelede yetersiz kaldığını belirten Kadın Adalet Meclisi’nin açıklamasında “Kadın Adalet Meclisi olarak ilgili tüm kurumlara kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ortaklaşması çağrısında bulunuyoruz” denildi.
 
İç Güvenlik Güçleri’nin belgelediği kadına şiddet rakamları ise şu şekilde:
 
Fiziksel şiddet ve yaralama: 369 
 
Katletme: 17 
 
İntihar: 8 
 
İntihar girişimi: 14 
 
Aile içi tartışma: 132