Hasta tutsak Pavizik Demir’in ailesinden tahliye çağrısı

  • 09:01 29 Haziran 2020
  • Güncel
VAN - 67 yaşındaki hasta tutsak Pavizik Demir’in cezaevi koşullarında çok zorlandığını aktaran yakını Pakize Demir, “Kayınvalidem ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor. Hükümet 65 yaş üstünü salgından korumak için sokağa çıkma yasağı getirdi. Peki cezaevindekiler kendisini nasıl koruyacak” dedi, tahliye çağrısında bulundu.
 
Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle birçok ülkede cezaevleri boşaltılırken, Türkiye’de infaz yasası ile sadece şiddet failleri tahliye edildi. Ancak siyasi tutsaklar yasadan yararlandırılmadı. Pandemi sürecinde cezaevinde bulunan hasta ve yaşlı tutsaklar için durum çok daha kritik. 67 yaşındaki hasta tutsak Pavizik Demir de onlardan biri. “KCK” adı altında yürütülen soruşturmalar kapsamında 2 Nisan 2012’de tutuklanan Pavizik, 8 ay yargılandıktan sonra tahliye edildi. 6 yıl 3 ay cezası onandıktan sonra 4 Mart 2019 tarihinde tekrar tutuklanarak Van T Tipi Cezaevi’ne gönderilen Pavizik’in bel fıtığı, migren, tansiyon, şeker ve yaşının ilerlemesinden kaynaklı birçok rahatsızlığı bulunuyor.
 
‘İhtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor’ 
 
Pavizik’in oğlunun eşi Pakize Demir, Pavizik’in cezaevi koşullarına zorlandığını belirtti. Pakize, “Son telefon görüşmemizde şeker hastalığı nedeniyle hastaneye götürüldüğünü söyledi. Döndükten sonra 14 günlük karantinaya alınmış. Kayınvalidem kendi ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değil. Evde olduğu zamanlarda bile ihtiyaçlarını biz karşılıyorduk” dedi.
 
‘Yöresel kıyafet giymemesi için baskı yaptılar’
 
“Türkiye’de hak, hukuk, adalet kalmadı, bir beklentimiz de yok zaten” diyen Pakize, “Telefon konuşmamızda, ‘Hastaneye götürdüklerinde iki seferdir ayakkabımda tel toka olduğunu söylüyorlar. Bana iftira atıyorlar. Olsa rahatsız ederdi. O toka ayakkabıma nasıl girmiş bilmiyorum. Amaçları hakkımda yeni bir dosya çıkarmak’ dedi. 17 aydır cezaevinde olan birinde tel toka olması mümkün değil bunu onlar da biliyor. Yaşlı olduğu için, Türkçe bilmediği için bu durumlara maruz kalıyor. Kayınvalidem hep yöresel kıyafet giyen bir kadın. Cezaevine girince de çıkarmadı. Cezaevi yönetimi ‘çıkaracaksın’ diye ilk zamanlar baskı uygulanmış ama kayınvalidem direndi ve çıkarmadı. Zaten Türkçe bilmediği için de zorlandığını söylüyor. Ben de ona ‘Sen kendi dilini konuş, kimseye aldırma’ dedim” ifadelerini kullandı. 
 
’65 yaş üstü tutuklular nasıl korunacak?’ 
 
Pavizik’in kimliğine, diline sahip çıktığı için cezaevinde olduğunun altını çizen Pakize, şunları söyledi: “Salgında 65 yaş üstü yurttaşların korunması için sokağa çıkma yasakları getirildi. Peki cezaevindekiler kendilerini nasıl koruyacaklar? Neler yaşadıklarını bilmiyoruz. Koğuşlarda kaç kişi kalıyorlar, dezenfekte ediliyor mu, maske veriliyor mu bilmiyoruz. Telefonda 20 dakika konuşabiliyoruz ama o da rahat olmuyor, yanında gardiyanlar var.”
 
Pakize, Pavizik’in sağlık sorunları ve kaldıkları koşullar nedeniyle endişeli olduklarını ifade ederek, Pavizik’in ve diğer tutsakların tahliye edilmesi çağrısında bulundu.