Hasta tutsak Fatma Özbay’ın durumu ağırlaşıyor

  • 17:08 29 Haziran 2020
  • Güncel
İZMİR - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan kanser hastası Fatma Özbay’ın 7 aydır hastane kontrolleri yapılmıyor. Yakınları Fatma’nın sağlık durumu nedeniyle endişeli.
 
Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Fatma Özbay’ın ablası Hacer Özbay, Fatma ile aynı koğuşta bulunan diğer kardeşi Gülser Özbay ile yaptığı telefon görüşmesini paylaştı. Gülser’in aktarımına göre kanser hastası tutsak Fatma Özbay’ın kontrolleri 7 aydır yapılmıyor ve vücudunda yaralar oluşmakta.
 
‘7 aydır doktor kontrolüne gidemiyor’
 
Fatma'nın, Erzurum Cezaevi’nden Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne geldiği 28 Aralık tarihinden bu yana doktor kontrolüne çıkmadığını ifade eden Hacer, kanser hastalığının üçüncü evresinde kullandığı ilaçların bittiğini ve yenisinin yazılması ve doktor görüşünün sağlanması için yazdığı dilekçelerin karşılıksız kaldığını belirtti. Cezaevi idaresinin konuya kayıtsız kaldığını kaydeden Hacer, her ay yapılması gereken kan tahlillerinin 7 aydır yapılmadığını dile getirdi.
 
‘Vücudunda yaralar ortaya çıktı’
 
Fatma’nın hastalığı nedeniyle gerekli sağlıklı gıdaya erişiminin mümkün olmadığını, verilen yemeklerin yetersiz ve çok yağlı olması nedeniyle sürekli midesinin bulandığını kaydeden Hacer, Fatma’nın vücudunda kızamığa benzer sivilcelerin çıktığını, bu sivilcelerin de yaraya dönüştüğünü aktardı.
 
Hacer, Fatma’nın sağlık durumunun giderek ağırlaştığını vurgularken, acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu.