Gazetecinin anmasında bir gazeteci gözaltına alındı

  • 19:26 29 Haziran 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Gazateci Mazlum Erenci’nin anmasına saldıran polis, Mazlum Erenci’nin fotoğrafına el koyarak gazeteci Zeynel Bulut'u gözaltına aldı.
 
Dersim’de 29 Haziran 2011 tarihinde çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Mazlum Erenci, Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda anıldı. Anmaya, Mazlum Erenci’nin ailesinin yanı sıra özgür basın çalışanları ve kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Oğlunun fotoğrafını mezarı başına koyan Remziye Erenci, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Polis fotoğrafa “örgüt propagandası” iddiasıyla el koydu.
 
Oğlunun mezarını sarı ve yeşil şeritlerle ören Remziye Erenci, polisin neden bu şeritleri astığı sorusu üzerine “Oğlum bu renkleri seviyordu. Sarı ve yeşil şeritleri astım, kırmızıyı da asacaktım ama izin vermeyeceğinizi bildiğim için asmadım” dedi.
 
Gazeteci Zeynel Bulut gözaltına alındı
 
Mazlum Erenci’nin mezarı başına karanfiller bırakan gazeteci arkadaşları ve aile fertleri saygı duruşunda bulunmak isterken polis saldırısına maruz kaldı. Polis anmada saygı duruşunda bulunamayacağını ileri sürerek gazeteci Zeynel Abidin Bulut’u gözaltına aldı.
 
Anmaya katılan grup, dualar okumak isterken polis tekrar müdahalede bulundu. Mazlum’un annesi Remziye, polis engeline tepki göstererek, "Bunlar evlat acısı nedir bilmiyorlar. Alın oğlumun fotoğrafını ben sadece susma hakkımı kullanıyorum" dedi.