‘Rojbin’e yapılan kadın mücadelesine ve Kürtlere düşmanlıktır’

  • 19:44 29 Haziran 2020
  • Güncel
 
DİYARBAKIR - Rojbin Çetin’e işkence edilmesine ilişkin TJA öncülüğünde yapılan açıklamada konuşan HDP Milletvekili Semra Güzel, “Yapılan, kadın mücadelesine ve Kürtlere düşmanlıktır. İşkenceyi uygulayanlar hakkında soruşturma başlatılması gerekirken, işkenceyi belgeleyen avukat hakkında soruşturma başlatılmıştır” dedi.
 
Diyarbakır’da Tevgera Jinên Azad (TJA), evine yapılan baskında polisler tarafından 3 buçuk saat boyunca işkenceye maruz bırakıldıktan sonra gözaltına alınan TJA aktivisti ve Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin için açıklama gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kayapınar ilçe binası önünde yapılan açıklamaya TJA aktivistleri, HDP Kayapınar İlçe yöneticileri, HDP Diyarbakır Milletvekilli Semra Güzel ile çok sayıda kadın katıldı. Kadınlar, açıklamayı polis ablukasında gerçekleştirdi.
 
‘Talimatla yapılan bir işkencedir’
 
Burada konuşan Semra Güzel, “iktidarın kaybettikçe faşizmini de derinleştirdiğini” ifade etti. Semra, şunları söyledi: “Rojbin Çetin’in evine kapısı kırılarak girildi ve köpekler tarafından işkenceye maruz bırakıldı. Valiliğin yaptığı açıklama işkenceyi meşrulaştırmaktadır. İktidar işkenceye sıfır toleransla geldiklerini söylüyor ama işkenceye tolerans uygulanıyor. Yapılan, kadın mücadelesine ve Kürtlere düşmanlıktır. İşkenceyi uygulayanlar hakkında soruşturma başlatılması gerekirken, işkenceyi belgeleyen avukat hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu da talimatla yapılan bir işkence olduğunu göstermektedir.”
 
Açıklama alkış, zılgıt, “Jin jiyan azadî”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Rojbin Çetin onurumuzdur”, “Biji berxwedana jinan” sloganlarıyla ve oturma eylemi ile sona erdi.