Mor Dayanışma Derneği kampanya başlattı

  • 20:12 5 Temmuz 2020
  • Güncel
İSTANBUL - "Harekete Geçiyoruz" kampanyası başlatan Mor Dayanışma Derneği, “Kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyoruz” dedi.
 
Mor Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, İstanbul Kadıköy'deki Yoğurtçu Parkı’nda yaptıkları açıklama ile kadına yönelik şiddet ve katliam politikalarına karşı “Hareket geçiyoruz” kampanyası başlattıklarını duyurdu. 
 
Mor balonlarla süslü bisikletleriyle parka gelen kadınlar, açıklama öncesinde kadına yönelik şiddete düdük çalarak tepkilerini gösterdi. “Cinayeti şiddeti meşrulaştıran erkek egemenliğine, işsizliğe ve yoksulluğa karşı Harekete geçiyoruz” pankartı açıp, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Acil önlem paketini uygula” dövizleri taşıyan kadınlar adına Cemile Baklacı konuştu.
 
‘Çığlığımızı yükselttik’
 
2020 yılının ilk 6 ayında en az 152 kadının erkekler tarafından katledildiğini, 88 kadının ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğini belirten Cemile, kadınların erkek egemen zihniyetten beslenen iktidar ve toplum yapısı karşısında her gün artan kadına katliamları ve çocuk istismarına karşı “yaşamak istiyoruz” çığlığını yükselttiğini ifade etti.
 
‘Açık kapı bırakılıyor’
 
Pandemi süresince artan kadın katliamları, istismar ve şiddet vakalarındaki artışın erkek egemen sistemin ve iktidar politikalarının sonucu olduğunu ifade eden Cemile , “Bu süreçte şiddet vakalarına dönüş yapmayan 183 hattı, kadınları doğru yönlendirmeyen ve hatta geri gönderen kolluk kuvvetleri, yetersiz sayıdaki ŞÖNİM ve kadın sığınma evleri, 6284 sayılı kanunun eksiksiz uygulanmaması kadınların yaşamlarına kastediyor ve her gün kadınların, çocukların öldürülmesine açık kapı bırakıyor” dedi.
 
‘6284’ü savunmaktan vazgeçmiyoruz’
 
Cemile , sözlerinin devamında iktidarın İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alması üzerinde durdu. Sözleşmeye yönelik saldırılar ile açıkça kadınların ve çocukların yaşamlarına kastedildiğini kaydeden Cemile, şunları söyledi: “En son AKP Genel Başkanvekili’nin sözleşmeye yönelik tehditleri nefret söylemi içeriyor ve erkek şiddetiyle mücadelede samimi olmadıklarını gösteriyor. İstanbul Sözleşmesi, kadın mücadelesinin kazanımıdır. Saldırılar ve tehditler kabul edilemez. Sözleşmedeki haklarımızdan ve 6284’ü savunmaktan vazgeçmiyoruz.”
 
‘Normalleştirilmek isteniliyor’
 
Bekçi yasasıyla da kadınların özel hayatlarına yönelik keyfi uygulamalarının önünün açıldığını dile getiren Cemile, yasanın “Ahlak Bekçiliği” misyonuna sahip olduğunu belirtti. Cemile, “Bu yasa ile bekçiler, bekâr kadınları gözetleyebilecek, takip edebilecek. İstismar Af Yasa Tasarısı ile çocuk istismarı ve tecavüz evlilik yoluyla normalleştirmek isteniyor. İnsan hakları savunucularına, kadın hakları aktivistlerine, LGBTİ+’lere yönelik tehditler ve saldırılar artarken Ceza İnfaz Yasası ile failler salıverildi” diye konuştu.
 
‘Acil eylem paketi’
 
İktidarın kadın düşmanı politikalarla yaşam hakkını gasp ettiğini vurgulayan Cemile, "Yeni İstihdam Kalkanı paketiyle kıdem tazminatımıza el konulmaya çalışılıyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri işçilere getirilmesi planlanan ‘belirli süreli sözleşme’ ile kıdem ve ihbar tazminatı tamamen ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Patronlara değil, kadın politikalarına bütçe istiyoruz. Kıdem tazminatımız emeğimizin karşılığıdır! Patronların lütfu değildir, fona gidecek yatırım değildir! Yeni İstihdam Kalkanı paketiyle kadınlara güvencesizliği ve esnek çalışmayı dayatan, kıdem tazminatımızı gasp eden kadın düşmanı politikaların engellenmesi, kadınların ve çocukların barınma ve geçinme koşullarının sağlanması için ‘acil eylem paketi’ uygulansın” ifadelerini kullandı. 
 
‘Dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz’
 
Kadınları hedef alan bu politikalar karşı “Harekete Geç” kampanyasına başladıklarını duyuran Cemile , sözlerini şöyle noktaladı: “Bu kapsamda mahallelerde kadın meclislerimizi kurmaya, erkek şiddetine, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına karşı yerel yönetimlere sorumluluklarını hatırlatmaya ve karar mekanizması olacak kadın politikalarını uygulamaya ve uygulatmaya, Bekçi Yasası ile mahallerimize ve özel hayatımıza yönelik keyfi uygulamalara ses çıkarmaya tüm kadınları çağırıyoruz. İşsizlik ve yoksulluk kıskacına karşı gelmek ve kadınları, çocukları hiçe sayan ekonomi politikalarına müdahale etmek için kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyor, tüm kadınları harekete geçmeye davet ediyoruz.”