HDP Kadın Meclisi: Rojbin derhal serbest bırakılmalıdır

  • 18:10 7 Temmuz 2020
  • Güncel
ANKARA - TJA aktivisti  Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasına tepki gösteren HDP Kadın Meclisi, “Rojbin’e yapılan işkenceyi aklamanıza izin vermeyeceğiz; her alanda, her platformda teşhir etmeye devam edeceğiz. Hukuksuz bir şekilde rehin alınan Rojbin arkadaşımız derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi(HDP) Kadın Meclisi gözaltında köpekli işkenceye maruz bırakılan Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti ve Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasına ilişkin, “Rojbin’e yapılan işkenceyi aklamanıza izin vermeyeceğiz!” başlıklı bir yazılı açıklama yayınladı.
 
'Saatlerce işkenceye maruz kaldı'
 
Rojbin’in 11 günlük gözaltı sürecinin ardından bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığına dikkat çekilen açıklamada, Rojbin’nin evini basan polisler tarafından saatlerce işkenceye maruz kaldığı hatırlatıldı. Açıklamada, “ İki bacağında köpek ısırması, belinde ayakkabı izi, dudağında patlama, vücudunun farklı yerlerinde darp izi raporlarla belgelendi! Belgelere rağmen Rojbin’e işkence yapanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmazken, Diyarbakır Valiliği, ‘kademeli oranda zor kullanma’ açıklaması yaparak işkenceyi meşrulaştırdı” denildi.   
 
‘Cuntacılar tarafından denendi ama başarılı olunamadı’
 
Rojbin’in, ömrünü kadın özgürlük mücadelesine adadığı ve 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde, Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP) Edremit Belediye Eşbaşkanlığı görevi yürüttüğü bilgisi  yer alan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Eşbaşkanlık yaptığı Edremit Belediyesine 17 Eylül 2015 tarihinde kayyım darbesi gerçekleştirildi. Rojbin, 24 Ağustos 2015 tarihinde gözaltına alındı ve tutuklandı. 14 ay cezaevinde kalan Rojbin, tahliye edildi. Rojbin, tahliye olduktan sonra siyasette yer almaya ve kadın mücadelesine devam etti,  tutuklandı, hakkında birçok dava açıldı, ancak mücadelesinden bir an olsun geri adım atmadı. Belediyede eşbaşkanlık sistemini benimseyen ve hayatın her alanında uygulanması gerektiğine inanan Rojbin, mahallelerde kadınları yalnız bırakmadı, kadınların talepleri doğrultusunda bir kadın merkezi açtı. Biz biliyoruz ki, Rojbin’e yönelik saldırı; gözaltı ve tutuklamalarla sindiremediğiniz, bastıramadığınız kadın özgürlük mücadelemizedir. Bu tür politikalar, 12 Eylül döneminde de cuntacılar tarafından denendi, ama başarılı olunamadı, yine olmayacak. İşkenceciler, tarihin çöp sepetinde yerini alırken; bizim mücadelemiz daha da büyüdü ve toplumsallaştı.
 
‘Rojbin’e yapılan işkenceyi aklamanıza izin vermeyeceğiz’
 
AKP-MHP ittifakına sesleniyoruz; teslim almaya çalıştığınız irademize yönelik saldırılara karşı boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. İşkence tezgahlarınızda teslim olmayan Gültanların, Sakinelerin mücadelesidir bize güç veren, Kadın Mücadelesi Her Yerde diyerek alanları, sokakları terk etmeyen kadınların duruşudur bize güç veren, zindanlarda olsalar da mücadeleyi bırakmayan kadınların iradesidir bize güç veren. Biz kadınların iradesini; cinsiyetçi, militarist, faşist politikalarınızla teslim alamayacaksınız. Bizim dayanışmamız sizin erilliğinizden çok daha güçlü.HDP Kadın Meclisi olarak; Rojbin’in ve mücadelesinin yanındayız. Bir kez daha söylüyoruz; Rojbin’e yapılan işkenceyi aklamanıza izin vermeyeceğiz; her alanda, her platformda teşhir etmeye devam edeceğiz. Hukuksuz bir şekilde rehin alınan Rojbin arkadaşımız derhal serbest bırakılmalıdır.”