HDP: Gizli tanık tezgahlarıyla adalet katlediliyor

  • 20:10 7 Temmuz 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasına tepki gösteren HDP, “Gizli tanık tezgahlarıyla adalet katlediliyor” dedi.
 
HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüsü Hediye Karaaslan ile HDP Yerel Yönetimlerden sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Salim Kaplan Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve eski Edremit Belediye Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yayınladı.
 
‘Gizli tanık tezgahıyla adalet katlediliyor’
 
ÖHD’nin işkenceye dair yayınladığı raporun hatırlatıldığı açıklamada, “Sırt bölgesinde bot izlerinin olduğu, yüzüne aldığı darbe ile gözünün ezildiği ve dudağının patladığı, evinde üç buçuk saat tutulduğu, bu süre zarfında ters kelepçe ile yüzüstü bırakıldığı ve polisin cinsel tacizde bulunarak yarı çıplak şekilde fotoğraflarının çekildiği kaydedildi. Kanser hastası olan Rojbin Çetin, 7 Temmuz’da çıkarıldığı mahkemede ‘gizli tanık beyanları esas alınarak’ tutuklandı. İktidar tarafından, siyasetçilerimize yönelik sistematik bir iftira jenaratörü haline getirilmiş olan ‘gizli tanık’ tezgahıyla adalet katledilmeye devam ediliyor” denildi. 
 
Rojbin’in önceki dönem Edremit Belediye eşbaşkanı olduğu söylenerek, hedef olarak seçildiği ve kanser hastalığına rağmen işkence edilerek gözaltına alınmasının tesadüf olmadığı kaydedildi. 
 
‘Kadın özgürlükçü yaşamı savunacağız’
 
Açıklamanın devamında eşbaşkanlık sisteminin kayyım gaspı için gerekçe gösteren iktidarın planlı kötülüğünün bir parçası olduğu ifade edilerek devamında şunlar belirtildi: “Bu saldırıların amacı bin bir emek ve bedelle bugünlere getirilmiş kadın mücadelesinin bastırılması, iradesinin yok sayılmasıdır. Rojbin Çetin, AKP iktidarının erkek siyasetine ve erkek politikalarına biat etmediği için işkenceye maruz kalmıştır. Yapılan işkence açık bir kadın düşmanlığıdır. Kadın düşmanı, halk iradesi düşmanı iktidar bilsin ki; kadınlar özgürlük mücadelesinden asla vazgeçmeyecekler. HDP'nin politik programının ve söyleminin gücü karşısında fikir ve sözleri tükenenler, binlerce partiliyi hapsetmekle, halkın seçtiği temsilcileri rehin almakla çare bulamayacaklar. Demokratik talepleri bastırmaya çalıştıkça dağılan, yıprandıkça saldırganlaşan, çözemediği oranda çözümsüzlüğü derinleştiren, despotik iktidar anlayışı karşısında demokratik, çoğulcu, kadın özgürlükçü yeni yaşamı savunmaya devam edeceğiz.”