27 kişinin yargılandığı davada 8 tahliye

  • 18:44 8 Temmuz 2020
  • Güncel
KOCAELİ - 27 siyasetçinin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmada HDP Kocaeli İl Eşbaşkanı Leyla Aygün’ün olduğu 8 kişi tahliye edilirken, 6 kişinin ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli il ve ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 27 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu yargılanan HDP Kocaeli İl Eşbaşkanı Leyla Aygün, HDP PM üyeleri Mehmet Alçınkaya ve Engin Güleser, HDP Gebze İlçe Eş Başkanları Ebubekir Çoban ve Meryem Uslu, Gebze Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Osman Kurum, HDP Darıca İlçe Eski Eşbaşkanı Kudret Davutoğlu, HDP üyeleri Kutbeddin Güneşsu, Emine Karaaslan, Mehmet Karaslan, Damla Bağcı, Mekiye Aydın, Necla Erdoğan ve Hasret Erdem Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Tutuksuz yargılananların ve avukatların hazır bulunduğu duruşma kimlik tespiti ile başladı.
 
Cezaevlerinde yapılan açık ve kapalı görüşlerin suç olarak yer aldığı iddianamede, cezaevlerine gönderilen mektuplar ve bileklikler de delil olarak konuldu. Gebze ve Kandıra cezaevlerindeki yakınlarını görmek için şehir dışında gelen ailelerin karşılanması, Demokratik Toplum Kongresi(DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven tarafından 8 Kasım’da başlatılan açlık grevleri için yapılan eylemlere katılmak ve açlık grevleri ile ilgili televizyon kanallarına demeç vermek suç sayıldı.
 
8 kişi tahliye edildi
 
Duruşmada yapılan savunmalarda siyasetçiler, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini talep etti. Avukatların da yaptığı savunmanın ardından mahkeme, Engin Güleser, Leyla Aygün, Mekiye Aydın, Meryem Uslu, Hasret Erdem, Necla Erdoğan, Emine Karaaslan, Kudret Davutoğlu hakkında tahliye kararı verdi. 
 
Damla Bağcı, Mehmet Alçınkaya, Mehmet Karaslan, Ebubekir Çoban, Osman Kurum, Kutbeddin Güneşsu hakkında ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. 
 
Duruşma 8 Eylül’e ertelendi.