Kadın Dayanışma Merkezi 500 kadına destek sağladı

  • 09:08 9 Temmuz 2020
  • Güncel
KARS - Kars Kadın Dayanışma Merkezi son iki ayda 500 kadına destek sağladı. Merkezin sosyal hizmet uzmanı ve sorumlusu Zehra Anli, kadınlardan Mor Hat’tan kendilerine ulaşmasını istedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Kars Belediyesi, 6 Mayıs günü Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmişti. Açılış ardından faaliyetlerine başlayan dayanışma merkezi, çok sayıda kadına ulaştı. Merkezin sorumlusu ve sosyal hizmet uzmanı Zehra Anli, merkezde yaptıkları çalışmaları anlattı.
 
500 kadına ulaşıldı
 
Kadına yönelik şiddetin yüksek artış gösterdiği bir süreçte merkezin açılışını gerçekleştirdiklerini kaydeden Zehra, merkezin açılışından bu yana 500 kadına ulaştıklarını ve destekte bulunduklarını belirtti. Zehra, aktifleştirdikleri “Mor Hat”ta da işaret ederek, kadınların bu hat üzerinden dayanışma merkezine ulaşabileceğini ekledi.
 
Kadınlara her alanda destek
 
Zehra, kadın ve çocuklara yönelik kentte herhangi bir merkezin bulunmadığına dikkat çekti. Zehra, bu nedenle kentte yaşayan kadınların dayanışma merkezine yoğun ilgi gösterdiğini dile getirerek, “Son iki ayda açmamıza rağmen çok sayıda başvuru aldık. Kadınlara hukuksal, bireysel, psikososyal destek sunuyoruz. Diğer kentlerden de kendilerini öneren birçok destekçiyle kadınlar için iletişim halindeyiz. Pandemi sürecinde okulların kapatılması ve insanların evlerine çekilmesiyle kadınların iş yükü arttı. Görüştüğümüz bazı kadınlar ‘günde 3-4 kez yemek hazırlıyorum, en az 10 kez çay demliyorum ve servis yapıyorum’ diye aktardı. Erkekler kendilerini tatmin etme durumlarını biz kadınlar üzerinde deniyor. Bundan kaynaklı kadına bağırıyor ve fiziksel şiddet uyguluyor. Pandemi sürecinde erkek eve girdiği için kadına yönelik şiddet daha fazla arttı” sözlerine yer verdi. 
 
‘Her kentten kadınlar bize ulaşabilir’
 
Zehra, 0472 223 44 79 numaralı Mor Hat’tı devreye koyduklarını bir kez daha yineleyerek, tüm kadınların bu hat üzerinden dayanışma merkezine ulaşabileceğini ve destek alabileceğini belirtti. Sadece Kars değil, Türkiye’nin her yerinden kadınlara yardımcı olabileceklerini ifade eden Zehra, kadınların nerede olursa olsunlar bu numarayı arayıp kendilerine ulaşmasını istedi. 
 
‘Bizler buradayız’
 
Kadınların hiçbir şiddet karşısında sessiz kalmaması gerektiği vurgusu yapan Zehra, şöyle devam etti: “Bizlere ulaştıklarında şiddet anında ne yapmamız gerektiğini öğretmeliyiz. Kadınlar, ‘Ben eşimden boşanırsam ne yaparım’ korkusu yaşıyor. İşte bu korkuyu yenmek için, kadınların yalnız kalmayacağını göstermek için bizler buradayız. Kadınlar bizi aramaktan ve aile sorunlarını bize anlatmaktan çekiniyor. Bundan dolayı da görüşmelerimizi tek seferde bitirmiyoruz. Sürekli ailelerle iletişim halindeyiz. Onları dayanışma merkezine çağırıp yüz yüze görüşüyoruz. Kadınların bize güvenmesi ve daha çabuk yol yöntem bulabilmesi için uzun süreli görüşleri sürdürüyoruz. Amacımız kadınların daha güçlü olduklarını ve yanlarında kalabildiğimizi anlamalarını sağlamak.”