Şiddet verilerini açıklamak yasaklandı

  • 16:32 10 Temmuz 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Federe Kürdistan Bölgesi’nde kadına dönük erkek şiddeti verilerinin açıklanmasına dönük yasak kararına tepki gösteren RJAK, kadınları sokağa çağırdı.
 
Federe Kürdistan Bölgesi İçişleri Sorumlusu Rêber Ehmed, şiddete maruz kalan kadınların istitastik verilerinin paylaşılmasını yasakladı. Karara tepki gösteren Kürdistan Özgür Kadınlar Örgütü (RJAK), bu durumu kabul etmeyeceklerini belirtti.
 
3 ayda 28 kadın şiddete maruz bırakıldı
 
Açıklamada, hükümetin görevinin şiddete karşı durmak ve bunun ne derecede yayıldığını açıklamak olduğu ifade edilerek, “Ekonomik krizin bu kadar yaygın olduğu bu dönemde ailevi sorunlar da artırmıştır. Bu ekonomik kriz kadına dönük şiddeti daha çok artırmakta. Korona sürecinde de bu şiddet Kürdistan bölgesinde daha çok artmıştır. 3 ay içerisinde 28 kadın şiddete maruz kalarak katledildi. Bu veri Kürdistan bölgesinde kadınların durumunun çok kötü olduğunu gösteriyor. Verilerin açıklanmasını yasaklamak korkudan gelen bir durumdur.”
 
Hükümetin kadın katliamlardan sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada,  RJAK olarak da kararı kınadıkları yer aldı.  Ayrıca kadınlara bu karara karşı alanlara çıkma çağrısı yapıldı.