Kadınlardan yürüyüşe çağrı: Hep birlikte katliamlara dur diyelim

  • 09:14 11 Temmuz 2020
  • Güncel
DERSİM - HDP Kadın Meclisi, “Kadın mücadelesi her yerde" şiarıyla Dersim’de düzenlenecek olan yürüyüşe çağrı yaparak, “Gelin hep birlikte 12 Temmuz’da yürüyelim. Kadın mücadelesinin her yerde olduğunu, faşizme karşı kadınların var olduğunu hep birlikte gösterelim” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, kadınlara yönelik artan baskı ve saldırılara ilişkin “Kadın mücadelesi her yerde” şiarıyla başlattıkları kampanya finale doğru gidiyor. Kadınlar kampanyanın dördüncü ve son ayağı için 12 Temmuz’da gerçekleşecek yürüyüşle, Gülistan Doku’nun kaybedildiği ve aylardır bulunamadığı Dersim’de, HDP Kadın Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın katılımıyla yürüyüş gerçekleştirecek.
 
Yürüyüşe ilişkin konuşan HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, HDP PM Üyesi Helin Yağmur Uci ile HDP PM Üyesi Perihan Hoşoğlu tüm kadınlara yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.
 
‘Şiddet, taciz, tecavüz hat safhada’
 
HDP PM Üyesi Helin Yağmur Uci, kadına yönelik şiddetin, taciz ve tecavüzün her geçen gün arttığına işaret ederek, “Kadınlar adalet için bir mücadele pratiği sergiliyor. Bizler de HDP Kadın Meclisi olarak istismara, kayyıma ve infaz yasasına karşı, ‘Biz varız, bizim olduğumuz yerde bu yasaları geçiremezsiniz’, diyerek demokratik taleplerimizi iletiyoruz. Bu nedenle kadın mücadelesinin şu anda içerde, dışarıda, kampüste, iş yerlerinde ve her alanda olduğunu söylüyoruz. Bu şekilde ‘Kadın mücadelesi her yerde’ şiarıyla bir kadın kampanyası başlattık” sözlerine yer verdi.
 
‘Gelin hep birlikte 12 Temmuz’da yürüyelim’
 
Kadın kampanyasının finalini vermek üzere olduklarını belirten Helin, 5 kentte “Kadın mücadelesi her yerde” şiarıyla kadınların, “faşizme karşı biz varız” dediklerini kaydetti. Yürüyüşe katılım çağrısı yapan Helin, “Finalimizde toplumun tüm kesimlerini, mücadelenin her alanında bulunan kadınları, sokaklara, kadın mücadelesinin her alanda olduğunu göstermek için sokaklara bekliyoruz. Gelin hep birlikte 12 Temmuz’da yürüyelim. Kadın mücadelesinin her yerde olduğunu, faşizme karşı kadınların var olduğunu hep birlikte gösterelim” diye konuştu.
 
‘Saldırılara ‘dur’ demek için eylem programı hazırladık’
 
HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, kadına ve kadın kazanımlarına yönelik saldırıların her geçen gün arttığı bir dönemin yaşanmakta olduğunu ifade ederek, bunun pandemi sürecinde de hız kesmeden devam ettiğini dile getirdi. Hükümetin insanları eve kapattığını ancak kadınlara yönelik saldırılarına devam ettiğini kaydeden Nurşat, “Bizler de HDP Kadın Meclisi olarak bu saldırılara dur demek ve bu saldırılara karşı yılmayacağımızı, sinmeyeceğimizi göstermek için bir aylık bir eylem programı hazırladık. Bunlar belirli başlıklar altında olan etkinlikler zinciriydi. Bu başlıklar kadına yönelik şiddet, meclise daha önce getirilen ancak kadın mücadelesi sonucu geri adım atmak durumunda kaldıkları çocukların istismarcılarla evlendirilmesine yönelik yasa tasarısı, ev içi emek sömürüsü, kadın kazanımlarına yapılan saldırılar, kayyım atamaları, eş başkanlığa yönelik saldırılardı” ifadelerini kullandı.
 
‘Direnen biz olduğumuz için kazanan da biz olacağız’
 
İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar tartışmaya açılmasını değerlendiren Nurşat, hükümetin durmadığının ve kadın kazanımlarına yönelik saldırılarını devam ettireceğinin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Nurşat, tüm bunlara karşı kadın mücadelesinin de devam ettiğini ve her alanda bu mücadelenin büyüyeceğini belirterek, “Bu kapsamda insanların sağlığını tehlikeye atmadan bir aylık eylem ve etkinliklerimizi yürüttük. Bulunduğumuz her yerde ‘Kadınlar birlikte güçlü’ dedik. Bulunduğumuz her alanda kadın mücadelesini yükselteceğimizi haykırdık. Ankara’da startı verilen kampanyanın finali için 5 bölge seçildi. Amed bölgesi için de, yaklaşık 190 gündür bulunamayan Gülistan Doku’nun kaybedildiği Dersim seçildi. Dersim’deki tüm kadınları Pazar günü saat 13.00’te Sanat Sokağı’na bekliyoruz. Gelin hep birlikte sesimizi yükseltelim. Bizler oldukça kadın mücadelesi devam edecek. Direnen biz olduğumuz için kazanan da biz olacağız” dedi.
 
‘Kampanyamız 4 aşamadan oluşuyordu’
 
HDP PM Üyesi Perihan Hoşoğlu ise “HDP Kadın Meclisi olarak 8 Haziran’da startını verdiğimiz ‘Kadın mücadelesi her yerde’ şiarıyla başlattığımız kampanyamızın final yürüyüşü Dersim’de yapılacak” diyerek şöyle devam etti: “Sanat sokağında yapılacak olan yürüyüşe tüm kadınları davet ediyoruz. Kadının sesini, kadının rengini güçlü bir şekilde yankılandıralım. Kampanyamız 4 aşamadan oluşuyordu. Birinci aşamada tüm illerde eylem, etkinlikler planlandı, basın açıklamaları yapıldı. İkinci aşamada, infaz yasası ile ilgili cezaevleri önünde basın açıklamaları gerçekleştirildi. Üçüncü aşamada kayyımlara karşı eş başkanlık sistemini sahiplenmek adına çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleşti.”
 
‘Kadının sesini yükseltmek için mücadeleye güç katmak istiyoruz’
 
Her gün onlarca kadının katledildiğini ve çocuk tacizlerinin yaşandığını ifade eden Perihan, “İnfaz yasasıyla serbest bırakılanlar çıktıktan sonra kadınları katlettiler. Bu katliamların önüne geçmek için HDP Kadın Meclisi olarak böyle bir kampanya başlattık. Bir bütün olarak kadının sesini tüm ülkede yükseltmek için sizlerle birlikte bu mücadeleye güç katmak istiyoruz” sözlerine yer verdi.