‘Kampanyamız hedef haline getiriliyor’

  • 09:06 12 Temmuz 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Kadınlara yönelik devam eden gözaltı ve tutuklama operasyonlarına tepki gösteren HDP ve HDK’li kadınlar, “’Kadın mücadelesi her yerde’ kampanyamız hedef haline getirilmiştir. Biz kadınlar olarak tüm baskılara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 
 
Son zamanlarda kadına yönelik baskılar her geçen gün artarak devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Rosa Kadın Derneği’ne dönük operasyon gerçekleşirken, yine geçtiğimiz hafta da TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin, işkenceye maruz bırakılarak gözaltına alınmıştı. Bu kez de Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Adana ve Mersin’de 10 Temmuz günü sabah saatlerinde 17 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtilerek, çok sayıda eve baskın düzenlenmişti. Mersin’deki ev baskınlarında ise Sever Uzun ve Zeynep Taşgir gözaltına alındıktan sonra dün Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne sevk edildi.  Bir kez daha kadınlara dönük gerçekleştirilen operasyonlara kadınlar tepki gösterdi. 
 
‘HDP bir kadın partisidir’
 
Kadınlara yönelik operasyonların hem demokratik muhalefeti hem de Kürt siyasi güçlerini tasfiyeye yönelik izlenen stratejinin bir parçası olduğunu söyleyen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İl Meclisi Sözcüsü Selda Kaya,  bunun nedeninin ise AKP-MHP iktidarının toplumsal dinamiklerini hızla kaybetmeye başlaması olduğunu dile getirdi. Selda, “İktidar korkusunun merkezinde Kürt seçmenlerinin yoğunlukta oy verdiği HDP var. HDP bir kadın partisidir ve gücünü alanlarda, sokaklarda, mahallelerde demokrasi mücadelesi veren kadınlardan alır” diye belirtti. 
 
Kürtler olmadan Kürtler adına karar vermek
 
AKP’nin bu düzeyde sert tedbirlere yönelmesinin temel nedeninin ise toplumu artık eskisi gibi yönetememesi olduğunu belirten Selda, kaybetme sürecine giren AKP-MHP iktidarının demokrasi güçlerini yok etmek için dört koldan saldırdığını kaydetti. Selda şöyle konuştu: “Bu saldırılar özellikle Kürt mücadelesi veren kadınlarımıza yönelik, onları tutuklayarak, korkutarak, şiddet uygulayarak sindirme politikası uyguluyor. Karşımızda kadını yok sayan, kadını hiçleştiren ve kadın düşmanı bir zihniyet var. Bunlar öncelikle tüm öfkesini kadın partisi olan HDP’li kadınlara yöneltmiş durumda. Peki, neden bunu yapıyorlar? Özellikle Kürt seçmen kitlesinin umudunu kırmak, Kürtler arasında bölünme yaratmak ve Kürt temsilcilerin olmadığı yeni bir parlamento oluşturmak, Kürtler olmadan Kürtler adına yine karar vermek.”
 
‘İktidara göre toplumda kadının yeri yok’
 
İktidara göre toplumda kadının yerinin olmadığına dikkat çeken Selda, bu anlayışa karşı kadının, evdeki rollerinden sıyrılıp yaşamın öznesi olduğunda iktidarı değiştirecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Selda, şunları dile getirdi: “AKP bu nedenle kadını toplumsal yaşamın dışında tutmaya çalışıyor. Özellikle entelektüel üretimde yer almasına asla tahammül edemiyor, politik dengelerin içerisinde yer almasını istemiyor. Bu nedenle muhalif olan kadınlara karşı özellikle HDP’li kadınlara karşı saldırılarını yoğunlaştırdı ve bunu daha da arttıracaktır. Buna karşı sisteme muhalefet eden kadınların birlikte güç olmaları önemlidir.”
 
Halkların Demokratik Partisi Parti Meclisi (HDP PM) üyesi Helin Kaya ise yargının kadın örgütlülüğünü kriminalize etmeye yönelik olarak işletildiğini vurguladı. Helin, “Halkın iradesine atanan kayyımlarda da gördüğümüz gibi ilk hedef haline getirilenlerden biri kadınlar oluyor. Politikleşen ve bilinçlenen kadınları istemeyen, kimliğini yok sayan ve kadını eve kapatmak isteyen iktidar, ‘Kadın mücadelesi her yerde’ kampanyasını bu yüzden hedef alıyor” dedi. 
 
‘Mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz’
 
Kadınların siyasette dahil her alanda olmaya devam edeceğinin altını çizen Helin, şu şekilde konuştu: “Kadınlar siyasette olmaya devam edecek. Biz eşbaşkanlık sistemi ile kadınların sadece siyasette yer almasını değil, eşit temsiliyetini de sağladık. Kürt kadınları olarak eşbaşkanlık sisteminde ısrarcıyız. Eşbaşkanlık mor çizgimizdir. Biz bu kazanımımızı örgütlülüğümüzle elde ettik. Bu yüzden kadın derneklerine ve kadın siyasetçilere yönelik bu operasyonların karşısındayız. Biz bunu kabul etmiyor ve kadınların yalnız olmadığını belirtmek istiyoruz. Kadınların iradelerini kırmaya yönelik saldırı girişimleridir. Kadın mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz ve hiçbir güç biz kadınları bu mücadeleden alıkoyamaz.”