Polis engeline rağmen kampanya finali coşku ile gerçekleşti

  • 21:28 12 Temmuz 2020
  • Güncel
AYDIN - “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasının Aydın finali polis engeline rağmen gerçekleşti. Kadınlar engellemelerin iktidarın korkusunu gösterdiğine işaret etti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin “Kadın mücadelesi her yerde” sloganıyla gerçekleştirdiği kampanyanın Ege bölgesindeki finali Aydın’da yapılan etkinlik ile verildi. Etkinlik için Antalya ve Denizli’den gelen araçların kente gelişinin engellenmesi üzerine HDP Milletvekilleri Feleknas Uca ve Serpil Kemalbay’ın da katılımıyla il binası yakınında oturma eylemi yapıldı. Burada polis ablukasına tepki gösteren HDP’li vekil Serpil Kemalbay, “Şunda bizi ablukaya alana polislerin hiçbiri fiziki mesafeye dikkat etmiyor. Emniyet güçlerin keyfi uygulamaların teşhir etmek istiyoruz. Bu hukuksuz uygulamaları iktidara yaranmak için yapanların yarın hukuku önünde hesap verecek” dedi.
 
‘Mücadeleyi büyüteceğiz’
 
HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ise polisin hukuksuz uygulamalarına karşı her yerde mücadele edeceklerini ve alanlarda olmaya devam edeceklerini belirtti. Feleknas, baskı ve yok etme politikalarına izin vermeyeceklerini de ifade ederek, kadına karşı sürdürülen bu baskıcı politikalara karşı mücadeleyi büyüteceklerini söyledi. 
 
Engel aşıldı buluşma gerçekleşti
 
Oturma eyleminin ardından polis engeli aşılarak HDP Efeler İlçe Örgütü binası önünde halk buluşması gerçekleştirildi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve LGBTİ+ temsilcilerinin de katıldığı buluşmada kadınlar coşku ile halaylar çekti. “Kadın mücadelesi her yerde” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Tekojina jinê her derêye” “Jin jiyan azadî” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. 
 
‘İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasına izin vermeyeceğiz’
 
Burada ilk olarak söz alan Serpil Kemalbay, pandemi nedeniyle basın açıklamalarının engellemelerine atıfta bulunarak, partilerinin aldığı her eylem kararının ardından yasaklamaların getirildiğini dile getirdi. Serpil, “Bugün Türkiye demokrasisinin büyük bir yara aldığını görüyoruz. Türkiye’yi büyük bir uçurumun kenarına getiren bu iktidarın politikalarına son vermesi gerekiyor. Bugün Türkiye büyük bir ekonomik krizi yaşıyor. Kadın işsizliği ve yoksulluğu had safhada. 18 yıldır AKP iktidarının ‘kadın istihdamını artıracağız’ diye her defasında beyanda bulunuyor. Fakat istihdam artmıyor tamamen azaltıyor. Kadınlar asla kazanımlarının ellerinden alınmasına izin vermeyecekler. İktidar İstanbul Sözleşmesini ortadan kaldırmak istiyor. Bizler kadınlar olarak hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi hiçbir zaman lütuf olmamıştır. Hükümet uzun yıllardır İstanbul Sözleşmesi’nin yol haritasını zaten takip etmiyor. Filen zaten ortadan kaldırdı. Şimdi bunu hukuken de ortadan kaldırmak istiyor. Kız çocuklarımızdan ellerinizi çekin diyoruz” dedi.
 
‘Kadın katliamlarına karşı alanlarda olmak zorundayız’
 
Daha sonra ise Feleknas Uca söz alarak kitleye Kürtçe seslendi. AKP ve MHP’nin kadın iradesine karşı büyük korkularının olduğunu belirten Feleknas, “Kendimizi ifade etmemize bile tahammül edemiyorlar. Ama iyi bilsinler ki annelerimizin duruşu, zılgıtları ve iradeleri, annelerimizin sesini kesemez. Covid-19 bütün dünya korundan korunmak için evde kal deniliyor. Tamda bu sürecinde kadınlara saldır ve katliamlar artmaya başladı. Tam da bu süreçte ev baskınları ile annelerimiz siyasetçilerimiz gözaltına  alındı. 70 yaşındaki Makbule anne buna örnektir. Siz 70 yaşındaki kadından ne istiyorsunuz? Onun barış ve özgürlükten başka bir talebi yoktur. Bize evde kalın deniliyor ama her gün bizi alanlara çıkarıyorsunuz. Sizin zulmünüz bizi dışarı çıkarıyor. Sizin cinsiyetçi yasalarınıza karşı, çocuk istismarına karşı, kadın ölümlerine karşı alanlarda olmak mücadele etmek zorundayız” şeklinde konuştu. 
 
‘Kadın özgürleşirse 82 milyon özgürleşir’
 
Her gün kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini söyleyen Feleknas, “Roza Kadın Derneği, sadece kadına yönelik şiddete karşı mücadele yürütüyordu. Bugün 10 üyesi tutuklandı. Çünkü kadınların özgürleşmesini istemiyorsunuz. Ama biz sizin zulme karşı boyun eğmeyeceğiz. Mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadın özgürleşirse Türkiye özgürleşir, kadın özgürleşirse Türkiye parlamentosu da özgürleşir. Eğer kadın özgürleşirse 82 milyon özgürleşir. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz ve onlardan korkmadan yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Açıklama sloganlar ve halaylar eşliğinde sona erdi.