İstanbul finalinde direniş ve mücadeleyi büyütme mesajı

  • 21:43 12 Temmuz 2020
  • Güncel
İSTANBUL - HDP Kadın Meclisi, başlattığı kampanyanın İstanbul ayağının finalini büyük bir coşkuyla verdi.  Burada konuşan çok sayıda kadın örgütü temsilcisi, “Direniş ve mücadeleyi büyütme” mesajı verdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise “Kadınların eşitliğini ve özgürlüğünü elde edene kadar bu mücadeleyi büyüteceğiz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi tarafından başlatılan 1 aylık “Kadın mücadelesi her yerde”  kampanyasının final ayaklarından biri İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde büyük bir coşku ile gerçekleştirildi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ile HDP milletvekilleri Dilşat Canbaz, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüda Kaya ve çok sayıda kadın örgütü temsilcisinin yanı sıra yüzlerce kadının katılımıyla kampanyanın finali verildi. 
Kadınlar, eylemin yapıldığı alana Kürtçe-Türkçe yazılı “Kadın mücadelesi her yerde” pankartı ile  “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana jinê”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” sloganlarıyla giriş yaptı. Kadınlar, burada uzun süre erbane eşliğinde zılgıtlarla halay çekti.  Ayrıca tutuklu bulunan Kürt siyasetçi kadınların fotoğrafları taşınarak “İrademizdir”  denildi.  
 
Mücadele devam edecek
 
Çekilen halayların ardından kadın örgütleri temsilcileri birer birer söz alarak konuştu.  İlk olarak söz alan  HDP İstanbul  Kadın Meclisi Sözcüsü Beser Çelik, 1 aylık kampanya  hakkında bilgi vererek, alanlarda olduklarını, bundan sonrada alanlarda mücadele etmeye devam edeceklerini aktardı.
 
Barış Anneleri Meclisi üyesi Emine Erbek de, kadınlara yönelik artan şiddeti kınayarak, “Artık yeter” dedi. Emine, kadınlar üzerinde baskı ve şiddet son bulana kadar mücadele kararlılığını yineledi. 
 
Trans Yıldız İdil İşin ise kampanyanın finalini verdiklerini vurgulayarak, “Sanmasınlar mücadelemiz son bulacak. Şiddet son bulana kadar alanlardayız. Kadınların direnişi her yerde” diye konuştu.
 
Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) temsilcisi Deniz Aktaş da kadın mücadelesine karşı oluşturulan barikatları aşa aşa geldiklerini belirtti. Deniz, kadın mücadelesine topyekün bir saldırı olduğuna dikkat çekerek, zindanlardan alanlara mücadelenin yükseldiğini aktardı. 
 
‘Her yer direniş alanı’
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Neslihan Acer, kadın mücadelesini büyütmek için bir arada olduklarını, bunun onur verici olduğunu söyledi. Neslihan, “Saldırılara karşı her yer direniştir” diye belirtti. 
Kadınların Kurtuluşu temsilcisi Burcu Gül, Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadınların direnişini selamlayarak, politik kadınlara karşı dünyanın her yerinde saldırıların arttığına işaret etti. Burcu, “Kadın mücadelemiz ortaktır. Kadın dayanışması yaşatır” şeklinde konuştu.
 
HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu da direnen kadınlara karşı her yerde saldırıların arttığını, buna karşı çıkan kadınların cezaevine konulduğunu anımsattı. İdil, kadın mücadelesinin dört duvar arasına sığdırılamayacağı mesajını yineledi. 
 
‘Kadın konusu siyaset üstü bir mesele’
 
Daha sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan,  “Bu iktidar kadınların şiddete, baskıya, ölümlere, katliamlara maruz kalmasına sebep olan; onları korumayan ve bu suçları işleyenleri cezasız bırakan bir anlayışa sahiptir.  Kadın cinayetleri politiktir. Kadın konusu siyaset üstü bir meseledir. O yüzden hiçbir ayrım yapmadan Türkiye’de milyonlarca kadına seslenmek istiyorum. Anlayışınız ne olursa olsun, siyasi düşünceniz ne olursa olsun; eğer kadınsanız bu yapılanlara karşı alanlarda, meydanlarda bizlerle birlikte mutlaka ama mutlaka omuz omuza yol yürümek zorundasınız” dedi. 
 
‘Kazanımlarımız gasp edildi’
 
Kadın mücadelesine de dikkat çeken Pervin, “Kadınlar büyük mücadeleler sonucu bugünlere geldiler ve birçok kazanım elde ettiler. Ancak bu ülkeyi yönetenler kadınların her türlü kazanımını gasp etmekten geri kalmıyorlar.  HDP’li kadınlar olarak seçim dönemlerinde elde ettiğimiz belediye başkanlıklarında kadın eşbaşkanlarımızın yaptıklarıyla gurur duyuyoruz. Ancak kadın belediye eşbaşkanlarımızın yerine atanan kayyumların yaptığı ilk icraatlar kadın kazanımlarını gasp etmek, bertaraf etmektir. Bedeli ve sonucu ne olursa olsun kadınlar her türlü kazanımı korumak adına bu mücadeleyi devam ettirecek ve bu mücadele sonuna kadar devam edecektir” diye ekledi. 
 
‘Sözleşmenin feshedilmesine izin vermeyeceğiz’
 
İktidarın gündemine aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmeye de değinen Pervin, şöyle konuştu: “2011’de İstanbul Sözleşmesi kadınlar açısından bir güvence idi ve imzalandı. İmza atan bu iktidardı; ancak bu sözleşmeyi uygulamayan yine bu iktidardır. Bırakın uygulamayı her gün ihlal etmeyi anlayış haline getirdiler. Rojbin Çetin’e köpekle işkence yaparak İstanbul Sözleşmesi ihlal edilmiştir. 72 yaşındaki Makbule Ana cezaevine konularak ihlal edilmiştir. Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak cezaevine konularak İstanbul Sözleşmesi ihlal edilmiştir. İstanbul Sözleşmesi’ni fesh etmelerine izin vermeyeceğiz.”
 
‘Kadınlardan elinizi çekin’
 
Pervin son olarak da kazanımları büyütme sözü vererek, “Buradan iktidara sesleniyorum:  Kadınların üzerinden elinizi çekin, gölge etmeyin, başka ihsan istemiyoruz . Kadın mücadelesini, kadınların eşitliğini ve özgürlüğünü elde edene kadar bu mücadeleyi büyüteceğiz” dedi. 
 
Kampanyanın finali çekilen halaylarla son buldu.