‘Oğluma hasret kaldım’

  • 09:02 13 Temmuz 2020
  • Güncel
AĞRI - Koronavirüs salgını nedeniyle oğlunun hayatından endişe eden tutsak annesi Keve Aslan, “Her gün bir şey oldu mu endişesiyle uyanıyorum. Oğluma hasret kaldım. İnfaz yasasından siyasi tutsaklar da faydalanmalı” dedi. 
 
Yeni infaz düzenlemesinden yararlanamayan siyasi tutsaklar koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerinde risk altında bulunuyor. Ailelerin çocukları için endişesi de her geçen gün atıyor. Bandırma 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Murat Aslan’ın annesi Keve Aslan da “Oğlum salgına yakalanacak diye korkuyorum” dedi. 
 
‘Oğlumu bir yıl önce görebildim’ 
 
“Örgüt üyeliği” suçlamasıyla 2012’de tutuklanan Murat Aslan, Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 yıl kaldıktan sonra Balıkesir Bandırma Cezaevi’ne sürgün edildi. “Oğlum öyle bir sürgün edildi ki ne elim yetişiyor ne gözüm görüyor” diyen Keve, oğlunu bir yıldır görmediğini dile getirdi. Hem ekonomik hem de sağlık sorunlarından kaynaklı görüşe gidemediğini söyleyen Keve, “Benim boğaz kanseri, tansiyon ve şeker hastalıklarım olduğu için gidemiyorum. Uçakla gitmem gerekiyor buna ekonomik gücüm yetmiyor. En son geçen yıl bayramda gidebildim” dedi. 
 
‘Öyle bir yere sürgün edeceğim ki kimsenin eli yetişmeyecek’ 
 
Eşinin vefat etmeden önce Murat’ın yakın bir cezaevine getirilmesi için dilekçe verdiğini ancak kabul edilmediğini belirten Keve, “Eşim de kalp hastasıydı, uçağa binmesi yasaktı. Dilekçede bütün gerekçelerimizi belirtmemize rağmen reddedildi. Oğlumun bana yakın olmasını istiyorum. Hiç değilse Van’a veya Erzurum’a gelsin. Oğlum Bayburt’a sürgün edildiği zaman savcı ona ‘Seni öyle bir sürgün edeceğim, kimsenin eli yetişmeyecek’ demiş” diye konuştu. 
 
‘İşkenceler devam ediyor’ 
 
Pandemi sürecinde de cezaevlerinde hak ihlallerinin sürdüğünü söyleyen Keve, bir koğuşta 20 tutsağın bulunduğunu, hastane sevklerinin yapılmadığını kaydetti. Keve,“Yemekleri, temizlik malzemeleri kısıtlanıyor, işkenceye maruz kalıyorlar. Görüşlere gittiğimiz zaman gardiyanlar saç telimize kadar arama yapıyor. Boğazımdan daha yeni ameliyat olmuştum, dikişlerim hala duruyordu ve eşarbımla üstünü örtmüştüm.  Görüşe alınmadan önce gardiyan eşarbı da açtı. ‘Ameliyatlıyım dedim’ dinlemedi” ifadelerini kullandı. 
 
‘Oğluma hasret kaldım’
 
Salgınıyla karşı yeterince önlem alınmadığı için oğlunun hayatından endişe ettiğini belirten Keve, şunları dile getirdi: “Oğlum bir şey yapmadı, bu cezayı hak etmiyor. Söylesinler bakalım oğlum kimi öldürdü, kimin malını çaldı, kime zarar verdi? Oğlumu alıp götürdüler öyle bir yere koydular ki göremiyorum. Bu çıkarılan af yasasında onların da faydalanması gerekiyordu. Her gün ‘oğluma bir şey oldu mu’ endişeyi yaşıyorum. Haftada bir kez konuşuyorum ama en azından telefon görüşmeleri arttırılmalı. Merek ediyorum çünkü. O da rahatsızlıklarım nedeniyle beni merak ediyor. Koğuşlardaki kişi sayısı azaltılsın, ihtiyaçları giderilsin, temizlik malzemeleri verilsin. Hasret kaldım oğluma.”