‘Sesimizi duyacak kimse yok mu?’

  • 09:05 13 Temmuz 2020
  • Yaşam
MARDİN - Elektriğin kesik olduğu Artuklu’ya bağlı Güneyli Mahallesi'nde birçok koyun susuzluk nedeniyle öldü. Mahalleliler, “Yeter artık sesimizi duyacak kimse yok mu” diyerek isyan etti.
 
Mardin’in Derik, Artuklu ve Kızıltepe ilçelerine bağlı 100’ü aşkın kırsal mahallenin elektriklerinin Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından borçları olduğu gerekçesi ile kesilmesinin ardından içme suyu da kesildi. Elektriğin 23 gündür olmadığı Artuklu’ya bağlı Güneyli (Kuçûka) köyünde yaşayanlar, su ihtiyacı için 1 kilometre uzaklıktaki kuyuya gitmek zorunda kalıyor. Koronavirüs salgınını yaşandığı bir dönemde elektrik ve su kesintisinin kendilerini çok zorladığını belirten yurttaşlar, çok sayıda hayvan da susuzluktan kaynaklı yaşamını yitirdiğini aktardı. 
 
‘Çocuklarımız perişan oldu’
 
Zehra Kaya, sıcak havanın çocukları etkilediğini belirterek, “Günlerdir çocuklarımız bu sıcak havada perişan oldu. Hangi çağdayız, içecek soğuk su bulamıyoruz artık. DEDAŞ’a gidip ‘neden’ diye soruyoruz bize ‘borç’ diyorlar ama bizim borcumu yok. Bu yaptıkları haksızlık değil de nedir? Bu durum daha ne kadar devam edecek? Bu sıcak havada biz daha ne kadar dayanacağız? Biz dayansak bile hayvanlarımız dayanmıyor. Koyunlar, tavuklar dayanmıyor” dedi. 
 
‘6 koyunumu kaybettim’
 
Son bir hafta içinde 6 koyununun susuzluk nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyleyen Hasina Kaya da mağduriyetlerini şöyle anlattı: “Bizim borcumu yok. Yaptıkları kabul edilir bir şey değil. Benim koyunlarım ahırlarda susuzluktan ölüyor. Onları su bulmak için bu sıcakta dışarı çıkarıyoruz. Böyle devam ederse daha çok hayvan ölür. Sesimizi duyacak kimse yok mu? Bir şeyler yapılsın.” 
 
‘Su olmadığı için mısır ekemedik’
 
Su olmadığı için bu sene mısırı ekemediklerini ifade eden Hasina, “Diğer sebzeler de susuzluktan kurudu. Elimizde avucumuzda bir şey bırakmadılar. ‘Korona için önlem alın’ diyorlar. Çevre köylerde vakalar varmış ama biz elimizi bile yıkayamıyoruz. Su yok neyin önlemini alalım” diye sordu.