HDP’li ailelere hizmet verilmiyor!

  • 09:06 13 Temmuz 2020
  • Güncel
Şehriban Abi
 
KARS - HDP’li eşbaşkanın mazbatası verilmeyerek AKP’li adayın belediye başkanı yapıldığı Dağpınar’da halk hizmet alamamaktan şikayetçi. “HDP’li ailelere hizmet verilmiyor” diyen kadınlar, en önemli geçim kaynakları hayvancılık olmasına rağmen meraların da kendilerine kapatıldığını dile getirdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde kazanmış olduğu belediyelerden 45’ine kayyım atanırken, 6 belediye eşbaşkanın ise Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmesi gerekçe gösterilerek mazbatası verilmedi. Mazbatası verilmeyenlerden biri de Kars’ın Digor ilçesine bağlı Bazarcix (Dağpınar) Belde Belediyesi Eşbaşkanı Abubekir Erkemen oldu. Yüzde 54.25’lik oy alan HDP’li aday yerine belediye başkanlığı ikinci sırada gelen AKP’li aday Ömer Vargün’e verildi. 
 
Yaylalarıyla bilinen Kars’ta, Dağpınar halkının da en önemli geçim kaynağı hayvancılık. Ancak belde sakinleri, belediyenin bu konuda kendilerine hiçbir desteği olmadığı gibi hayvanların otlatıldığı alanları kapattığını söyledi. 
 
‘Yalnız AKP’ye oy verenler yararlanıyor’ 
 
“Dağpınar Belediyesi’nde hizmet yok. Ne çöpler toplanıyor ne yollar yapılıyor ne de doğru düzgün sular akıyor” diyen Halime Subaşı, belediyenin, hayvanlarını otlatacakları alanların yerlerini böldüklerini dile getirdi. Halime, “Kapattıkları alanlardan yalnız AKP’ye oy verenler yararlanıyor. Halkı mağdur ediyorlar. Halk ziyaret edilmiyor, talepler, ihtiyaçları nelerdir diye sorulmuyor. Burada sadece rant var, belediye yiyor. Yolların taşlarını söküyor, aynı taşlarla yeniden yapıyorlar. Bu hizmet değil” sözleriyle tepki gösterdi.
 
‘HDP’lilere yardım verilmiyor’ 
 
Hüsna Özay da hayvanlarını otlatacak yerin olmadığını belirterek, “Hayvanlarımız aç kalıyor. Otlatacak yer olmadığı için hayvanlarımızı satmak zorunda kaldık. Sadece iki inekle geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Herhangi bir yardım yapıldığı zamanda HDP’ye oy veren aileler yararlanmıyor” dedi. 
 
‘Belediyeye geçtiklerinden bu yana hizmet görmedik’
 
Beldede kullanılmaz hale gelen evlerin yapıldığını ancak kendi evlerinin yapılmadığını belirten Nazire Özancı, “Hiçbir yardım alamıyoruz” derken, Şemam Saltürk ise “İstedikleri kişilere yardım var istemediklerine yok. Belediyenin başına geçtiklerinden bu yana hiçbir hizmet görmedik” diye belirtti.  
 
‘HDP’liysen hizmet yok’
 
Seçim sürecinde HDP için çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Nezahat Erkmen, “Üç ay boyunca doğru düzgün yemek yeme vaktimiz bile olmadı. Tek derdimiz halkımızla birlik olup halka hizmet yapacak bir belediyenin olmasıydı. Tüm bu emeğimizi gasp ederek, belediyelerimizi elimizden aldılar. HDP’ye çok oy çıkan yerlere hizmet verilmiyor” ifadelerini kullandı.
 
Sefure Yardımcıel de “Biz o soğukta belediyemiz için günlerce çalışma yürüttük. HDP’ye oy veren tüm halk belediyenin önünde nöbet tuttuk. Ancak hükümet tarafından zorla çıkarıldık. Sokaklar pislik içinde. Bir gün bile hizmetini görmedik” şeklinde konuştu. 
 
‘Halkın iradesini gasp ettiler hizmet vermiyorlar’ 
 
İstanbul’da yaşayan ancak yaz aylarında beldeye gelen Emine Subaşı da şöyle konuştu: “3 aydır burada hiçbir hizmete tanık olmadım. Halkın hakkını, iradesini gasp ettiler şimdi de hizmet vermiyorlar. Kimse belediyeden razı değil, hakkımı helal etmiyorum.”