Aynur Kuaç 10 aylık bebeğiyle cezaevinde

  • 09:31 13 Temmuz 2020
  • Güncel
MARDİN - İki gün önce gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak 10 aylık bebeği ile birlikte Şırnak T Tipi Cezaevi’ne gönderilen Aynur Kuaç, 2014 yılında kendisine ait olmadığını belirttiği bir fotoğraftan dolayı “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanıyor. 
 
Adalet Bakanlığı’nın Nisan ayında açıkladığı verilere göre, Türkiye’de 780 çocuk anneleriyle birlikte cezaevinde kalıyor. Geçtiğimiz aylarda AKP-MHP iktidarının çıkardığı infaz yasası ile birçok adli tutuklu serbest bırakılırken, kimi anneler de çocuklarıyla beraber tahliye oldu. Ancak diğer yandan çocuğuyla beraber cezaevine giren annelere de yenileri ekleniyor. Bunlardan biri de 1 Temmuz’da Mardin merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra Mardin’e getirilen ve 4 Temmuz’da ifade işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen Aynur Kuaç’tı. 
 
Çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartı ile serbest bırakılan Aynur, 11 Temmuz günü savcının itirazı üzerine Cizre’deki evinden gözaltına alınarak, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Aynur’un 2014 yılında çekilen bir fotoğrafta yer aldığı için “örgüt üyeliği” iddiasıyla 10 aylık bebeğiyle birlikte Şırnak T Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 
 
Bebek iki saatte bir emniyete götürüldü
 
Mardin’deki dört günlük gözaltı süresince Aynur’un bebeği de emniyetin önünde bir araçta bekletildi. Bebek, iki saatte bir emzirilmesi için nezarethaneye götürüldü. 
 
Gerekçe 2014 yılında çekilen fotoğraf
 
Aynur’un gözaltına alınma gerekçesi ise 2014 yılında çekilen bir fotoğrafta yer alması ve Mardin’de yapılan bir operasyonda elde edilen dijital materyallerde adının bulunması nedeniyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla suçlandığı öğrenildi. 
 
Aynur’un ifadesinde, söz konusu fotoğrafla bir ilgisinin olmadığını belirtmişti. 
 
İtirazda bulunulacak
 
Konuya ilişkin ajansımıza bilgi veren avukatı Soner Kurt, şu anda Aynur ve bebeğinin herhangi bir sağlık sorunu olmadığını ancak koronavirüs (Covid-19) salgını da göz  önünde bulundurularak yapılan tutuklamayı hukuksuz olarak nitelendirdi. Soner, Aynur’un serbest bırakılması için itirazda bulunacaklarını kaydetti.