Zeynep Celaliyan için başlatılan kampanya sürüyor

  • 16:11 13 Temmuz 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - İran’da tutsak olan Kürt aktivist Zeynep Celaliyan’ın özgürlüğü için toplanan imzalar Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Parlamentosu, Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütlerine yollanacak. 
 
İran’da müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 13 yıldır tutuklu bulunan Kürt aktivist Zeynep Celaliyan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyası devam ediyor. Zeynep, Xoy Cezaevi’nden 21 Mayıs günü sürgün edildiği Qerçek Cezaevi’nde koronavirüse yakalanmıştı. Tedavisinin yapılmaması ve kötü koşulları protesto etmek amacıyla 21 Haziran günü açlık grevine başlayan Zeynep, 27 Haziran günü Qerçek Cezaevi’nden Kerman Cezaevi’ne sürgün edilmişti. 
 
Bin 39 imza toplandı
 
Zeynep’in sağlık durumu gün geçtikçe ağırlaşırken, özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasında şimdiye kadar bin 39 imza toplandı. Toplanan imzalar Avrupa Parlamentosu, Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütlerine yollanacak. 
 
11 Haziran günü İran Kürdistan Bölgesi’nde bulunan siyasiler, aktivist ve kadın örgütü temsilcileri “Em Dengê Zeynep Celaliyanê ne- Zeynep Celaliyan’ın sesiyiz” başlığı ile açıklama yapmış ve durumuna dikkat çekerek kampanyaya destek verilmesini istemişti. Kampanya üyeleri amaçlarının bin imza toplamak olduğunu belirterek, toplanılan imzaların ilgili kurumlara gönderileceğini açıkladı. 
 
Kampanya yürütücüleri isteklerini şöyle sıraladı: 
 
“*Zeynep Celaliyan’ın biran önce serbest bırakılmasını istiyoruz. 
 
 *Zeynep Celaliyan ile birlikte çok sayıda siyasi tutuklu koronavirüse yakalandı. İlgili mercilere İran’a tutsakların haklarına ilişkin imzalanan uluslararası sözleşmelere baskı yapması için çağrıda bulunuyoruz. 
 
*Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, insan hakları örgütleri, İran ve Kürdistan’daki kurumlara, basın örgütlerine Zeynep Celaliyan’ın özgürlüğü için harekete geçmeye ve İran’a baskı yapmaya çağırıyoruz. 
 
*Her kesime İran Konsoloslukları önünde yapılacak olan eylemlere katılmalarını ve Zeynep Celaliyan şahsında tüm siyasi tutsakların taleplerini dillendirmeye çağırıyoruz. 
 
*İsteyen herkes fotoğraf, yazı ve görüntüler ile kampanyaya katılabilir.  
 
*Herkesin dijital ortamda başlatılan imza kampanyasına destek vermesini bekliyoruz. Toplanan imzalar Uluslararası af Örgütü, Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamantosu ve insan hakları örgütlerine yollanacaktır.”