Hasta tutsak Pavizik Demir’e ‘karantina’ işkencesi

  • 10:00 14 Temmuz 2020
  • Güncel
VAN - Van T Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan 68 yaşındaki Pavizik Demir, cezaevi idaresi tarafından adli tutuklular ile birlikte “izolasyon odasında” tutuluyor. Pavizik, protesto amaçlı yemek yemeyi reddederken, ailesi koğuşa alınması için çağrı yaptı. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere bin 333 hasta tutsak bulunuyor. Hasta tutsaklar yeni infaz yasası kapsamı dışında tutulurken, salgın nedeniyle daha büyük risk altındalar. Hasta tutsaklar hastaneye sevk edilmekte de çeşitli sorunlar yaşıyor. Hastane dönüşü ayrı bir odada karantina altında tutulup, koğuşlara gönderilmemek de bunlardan biri. Van T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan 68 yaşındaki hasta tutsak Pavizik Demir’in  ailesi, Pavizik'in yaklaşık 20 gün önce hastaneye gittiğini, hastane dönüşünde karantinaya alındığını ve karantina süresini doldurmasına rağmen hala karantina odasında tutulduğunu aktardı. Aile, Pavizik'in çeşitli suçlardan tutuklu bulunan 7 kişi ile aynı odada tutulduğunu belirtti. 
 
Adli suçlular ile bir arada tutuluyor
 
Pavizik, oğlunun eşi Pakize Demir ile yaptığı telefon görüşmesinde şunları söyledi: “Burada adli suçlulardan 7 kişi var. Ben Kürtçe dışında dil bilmiyorum. Bu nedenlerden kaynaklı zorlanıyorum. Geldiğim günden bu yana beraber kaldığım kişiler ile aynı görüşte olmadığım için de zorlanıyorum. Kendi koğuşuma geçmek istiyorum.” 
 
Protesto amaçlı yemek yemeyi reddediyor
 
Pavizik’in sağlık sorunları ve yaşından dolayı cezaevi koşullarında yaşamasının çok zor olduğunu vurgulayan Pakize, “Tanımadığı ve farklı görüşteki insanlarla hastalıktan korumak amaçlı izolasyon odasına alındığı belirtiliyor. Fakat odaya alındığından bu yana ağzına tek lokma ekmek koymadığını belirtiyor. Görüşüne gittiğimde de rengi solmuş, çökmüştü. Biz bir an önce koğuşuna alınmasını istiyoruz. Hiç olmazsa orada kendini ifade edebiliyor. İhtiyaçları arkadaşları tarafından karşılanıyor” dedi. 
 
‘Kendi koğuşuna alınsın’
 
Pavizik’in durumunu yaklaşık iki hafta önce telefondan bildirdiğini söyleyen Pakize, “Annem için avukatına gittik. Avukatı cezaevi idaresini aradı. Onlar da salgından kaynaklı önlem amacıyla başka izolasyon odasına aldıklarını söyleyerek konu hakkında hiçbir şey yapamayacaklarını belirtti. Annemin bir an önce kendi koğuşuna götürülmesini istiyoruz” diye konuştu.