Kadın Gazeteciler Platformu: Sözümüzü söylemekten sakınmayacağız

  • 12:40 14 Temmuz 2020
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - MKGP Sözcüsü ve ajansımız editörü Ayşe Güney’in gözaltına alınmasına karşı yazılı açıklama yapan MGKP, “Hakikati yazan gazeteci kadınların mirasını devralan bizler, baskılara boyun eğmeyecek ve her mecrada sözümüzü söylemekten, kalemimizi kullanmaktan sakınmayacağız” dedi.
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alınan sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney’e ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Platform açıklamasında, neredeyse her siyasi operasyonda gazetecilerin hedef alınmasına dikkat çekti.
 
‘Gazeteciler bir kez daha hedef alındı’
 
Türkiye’de özgür basına yönelik baskılara her geçen gün bir yenisinin eklendiği belirtilen Platform açıklamasında, “Neredeyse her siyasi operasyonda gazeteciler hedef haline getirilerek gözaltına alınıyor. Gazetecilere dönük baskıların sonuncusu da bugün gerçekleşti. Platform sözcümüz Ayşe Güney sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Aynı zamanda kadın haber ajansı Jinnews editörü olan Ayşe Güney’in gözaltına alınmasıyla kadın gazetecilerin hedef haline geldiğine bir kez daha tanıklık ediyoruz. Gazetecilik dün suç olmadığı gibi bugün de suç değildir, yarın da suç olmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.
 
‘Gerçekleri yazma ilkemizden geri adım atmayacağız’
 
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Hakikati yazan gazeteci kadınların mirasını devralan bizler, baskılara boyun eğmeyecek ve her mecrada sözümüzü söylemekten, kalemimizi kullanmaktan sakınmayacağız. Erkek-devlet şiddetini teşhir ederken, bu sistematik ve politika haline gelmiş şiddete karşı mücadele eden kadınların sözünü duyurma ilkemizden de geri adım atmayacağız.
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak, gerçekleri yazma mücadelesini sürdüren gazetecilere yönelik gözaltıları ve baskıları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyor ve özgür basının susmayacağını belirtiyoruz. Baskı ve saldırı altında mesleğini yapmaya devam eden tüm özgür basın çalışanları ile dayanışacağımızın ve yanlarında olduğumuzun altını çiziyoruz. Gazetecilik suç değildir! Ayşe Güney bir an önce serbest bırakılmalıdır.”