‘Ülkeyi cezaevine çevirmek isteyenlere karşı mücadele edeceğiz’

  • 17:43 14 Temmuz 2020
  • Güncel
ANKARA - Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Bugün bu ülkeyi Ulucanlar Cezaevine,  Amed Cezaevine çevirmek isteyenlere karşı bizler tıpkı döneminde mücadele edenler gibi mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Kadınların gözaltına alınmasına da tepki gösteren Ayşe, “İktidar da bilsin ki kadınlar hiçbir zaman geri adım atmadı” ifadelerini kullandı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Mücadele Programı kapsamında başlattığı “Demokrasi Buluşmaları”nın ilkini Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde gerçekleştirmek istedi. Polis tarafından izin verilmeyen açıklamaya sadece milletvekillerinin müze önüne gitmesine izin verildi.Ulucanlar Cezaevi müzesi önüne Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve HDP Meclis Amiri Mahmut Toğrul ve milletvekilleri geçebildi. Gazetecilere de izin vermeyen polis HDP’li vekillerin ısrarı üzerine sadece iki gazetecinin çekim yapmasına izin verdi. 
 
‘Hak ve özgürlükler askıya alındı’
 
Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde açıklama yapan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekili  Ayşe Acar Başaran,  uzun süredir ülkede görülen utanç manzaralarından birini daha yaşadıklarını kaydetti. “ Bahane her zaman ki pandemiydi. Ancak açıklama için pandemi tedbirlerini bahane gösterenler gözaltında, müdahalede pandemiyi unutup hem kendilerini hem de bizim yaşamımızı riske atmaktan geri durmuyorlar” diyen Ayşe, uzun süredir hak ve özgürlüklerin askıya alındığını vurguladı.
 
‘İşkence artık sokaklara taşındı’
 
 Yola çıkarken “işkenceye sıfır tolerans” diyenler “darbeye karşı özgürlüğü” getireceğini ifade edenlerin  bugün işkence ve  darbeyi bir yönetim haline getirdiğine dikkati çeken Ayşe, sözlerinin şöyle sürdürdü: “60’larda 70’lerde işkenceler cezaevinin içerisindeydi artık iktidar o kadar pervasızlaştı ki işkenceyi sokaklara meydanlara taşıdı. Bugün burada yaşananlar tam da buydu. Demokratik siyaseti yürüten bu ülkede özgürlüğü, barışı eşitliği yükseltme iddiasında olan parlementonun en büyük üçüncü siyasi partisi HDP bu ülkede yok sayılarak yönetilmeye çalışılıyor. HDP’nin yaptığı her türlü eylem ve etkinlik vali yasaklarına, zor gücüne karşı karşıya kalıyor. Uzun bir süredir AKP’nin emekçilere, yoksullara, kadınlara Ezidilere, Ermenilere, Müslümanlara  ve ülkenin tümüne  vaat ettiği hiçbir şeyi  olmayan iktidar tek bir güç ile bu ülkeyi yönetmek istiyor: Zor gücü ile.”
 
‘Türkleştireceğiz diyenler tarihin çöp sepetinde’
 
Bu yaklaşımları çok iyi bildiklerinin altını çizen Ayşe, “80 döneminde Amed zindanında biliyoruz. Özgürlük talepleri olanlar günlerce işkence ile yüz yüze kaldılar. Kimliği ifade eden Kürtlere  ‘Türkçe konuş çok konuş’ dayatmasında bulunuldu.  Hepinizi Türkleştireceğiz diyenler şu an tarihin çöp sepetine ancak buna karşı büyük ölüm orucu direnişiyle mücadele edenler hala mücadele ediyorlar. 80 dönemine Kenan Evren’e Esat Oktay’a diz çökmeyenler bugün AKP-MHP ittifakına diz çökmeyecektir. Esat Oktay’ın köpeği ile işkenceye maruz kalan sakine Cansız ve Gültan Kışanak gibi teslim olmayacaktır” ifadelerini kullandı.
 
‘Kadın mücadelesi hedef alınmıştır’
 
Kadınların  erkek egemen sisteme   ve kendilerine ölümden başka bir yaşam tanımayan zihniyete karşı mücadele ettiklerinin altını çizen Ayşe, kadınların direnmeye devam ettiğini dile getirdi. Bu nedenle kadınlara karşı bu sabah yine bir siyasi operasyon düzenlendiğini anımsatan Ayşe, “ Kadınlar sabah evlerine baskın yapılarak gözaltına alındılar. Biz biliyoruz ki; Kürt kadınları nezdinde kadın mücadelesi hedef alınmıştır. İktidar da bilsin ki kadınlar hiçbir zaman geri adım atmadılar. Bu dönemde de özgürlük ve eşitlik mücadelelerinden bir adım dahi geri atmayacaklar. Kadının adını ve hakkını ortadan kaldırmak isteyen AKP iktidarına karşı kadınlar her alanda mücadele etmeye devam edecek” şeklinde konuştu.
 
‘Mücadele edeceğiz’
 
Ulucanlar Cezaevi’nde tarihte halkların bir çok işkenceye maruz kaldığını ifade eden Ayşe, direnen ve özgürlük mücadelesi yürüten 19 kişinin  idam edildiğini söyledi. Binlerce kişinin de işkenceye maruz kaldığını vurgulayan Ayşe, şöyle konuştu:“ İşkence sesleri bütün Türkiye’de yankılandı. Bugün bu ülkeyi Ulucanlar Cezaevi’ne,  Amed Cezaevi’ne çevirmek isteyenlere karşı bizler tıpkı döneminde edenler gibi mücadele etmeye devam edeceğiz. Siz bu ülkede anti demokratik uygulamalarla faşizan yöntemlere bu ülkeyi yönetebileceğinize inanabilirsiniz ama bilin ki Türkiye toplumun halkları AKP MHP ittifakının utanç yüzünü çok iyi görmektedir. Ve en yakın zamanda ilk seçimde iktidardan olacaklarını bilsinler. Bu halkın zihninde kaldıkları tek zerrenin de utanç olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.”
 
Zulmün karşısında yaşamını yitirenleri   saygı ve minnetle andıklarını vurgulayan Ayşe, mücadeleye devam edeceklerini de  yineledi. 
 
HDP’liler yaptıkları açıklama ardından Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünden ayrıldı.