22 kadın gözaltında: Dosyaya gizlilik kararı

  • 18:31 14 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da kadınlara yönelik gözaltı sayısı 22’ye yükseldi. Soruşturmadaki gizlilik kararı nedeniyle gözaltına alınanların neyle suçlandıkları bilinmiyor.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararıyla Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri başta olmak üzere birçok dernek ve sendikanın kadın üyesi 22 kişi gözaltına alındı. Aralarında Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan ve 70 yaşındaki Hayriye Türkekul’un da aralarında bulunduğu 22 kişinin katıldıkları eylem ve etkinliklerle, tanık beyanları gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde tutulan 22 ismin dosyasında gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle kendilerine ve avukatlarına soruşturma kapsamına dair bilgi verilmediği belirtildi.
 
‘Hızlandırma işlemi kabul edilmedi’
 
Gözaltında bulunan müvekkilleriyle TEM Şube’de görüşen avukatlar müvekkillerinin sağlık durumunun iyi olduğunu ancak soruşturmada bulunan gizlilik kararı nedeniyle kendilerine bilgi verilemediğini kaydetti. Birçok sağlık sorunu da bulunan 70 yaşındaki Hayriye’nin avukatı, savcılıkla yaptığı görüşmede, müvekkilinin hastalıkları ve yaşı itibariyle gözaltı işlemlerinin hızlandırılmasını talep etse de, savcılık gözaltına alınmayan kişileri ve yoğunluğunu gerekçe göstererek talebi reddetti.
 
Öte yandan şuana kadar Diyarbakır'da 19'u ev baskını, 2'si açıklama sonrası olmak üzere 22 kadın gözaltına alındı.
 
Emniyette bekletiliyorlar
 
Gözaltında olduğu öğrenilen isimler şöyle: Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Panayır Çelik, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Barış Annesi Hayriye Türkekul, Zekiye Güler, TJA aktivisti Figen Ekti, Ronda Bat, Rozerin Çatak, Dilan Yakut, Güneş Özel, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Halime Bayram, Zeynep Suncak Kaya, Gülşen Dehiş, Hasret Alp, HDP Kayapınar ilçe eşbaşkanı Besile Narin, Selma Metin, Ruken Şehir
 
Öte yandan TUAY-DER yöneticisi Bahar Akyapı, HDP Sur Eşbaşkanı Hatun Yıldız ve Yenişehir Belediyesi meclis üyesi Tekoşin Tekin’in evlerine baskın yapılmış ancak evde olmadıkları için gözaltına alınamamıştı.
 
Gözaltına alınanlar emniyette bekletilirken, avukat gözaltına alınan yeni isimlerin de olabileceğini kaydetti.