KESK: İnatla ve kararlılıkla mücadele edeceğiz

  • 19:57 14 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Gözaltına alınan kadınlara ilişkin açıklama yapan KESK Diyarbakır Şubesi, "Kadın düşmanı iktidar bilsin ki, tüm baskı ve şiddet politikalarına karşı biz inatla ve kararlılıkla mücadele edeceğiz" dedi.
 
Sabah saatlerinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında aralarında editörümüz ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü Ayşe Güney, Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ile TJA aktivistleri ve 70 yaşındaki Hayriye Türkekul, sendika üyeleri, belediye meclis üyelerini de olduğu 22 kadın gözaltına alındı.  Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) gözaltılara tepki göstermek için AZC plaza önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Polis esnaf rahatsız olduğu gerekçesi ile AZC önünde açıklama yapmalarına izin vermedi, polis ve SES yöneticileri arasında yaşanan kısa bir tartışmanın ardından açıklamanın Hazal Parkı'nda yapılmasına karar verildi.
 
 SES üyeleri AZC plaza önünden Hazal Parkı'nda kadar "Susmuyoruz korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Yaşasın kadın mücadelesi" sloganlarını attı.
 
Açıklamada "Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz" pankartı ve "Jin Jiyan azadî", "Baskılar bizi yıldıramaz" dövizleri açıldı.  Sık sık alkış ve zılgıtlar eşliğinde sloganlar atıldı. Açıklamayı KESK Diyarbakır Dönem Sözcüsü Esra Ademhan okudu.
 
'Kürt kadınları hedef alınıyor'
 
İktidarın kadın kazanımlarını hedef aldığını söyleyen Esra, “Kadınların kendilerini ifade ettiği kurumları kapatarak seslerini kısmak, toplumun var olan cinsiyetçi kodlarını pekiştirmektir. İktidar bilinçli, planlı ve sistematik olarak kadınların bugüne kadar bin bir emekle ve bedellerle getirmiş olduğu kadın mücadelesini kırmak, kadınları biat etmeye zorlamaktadır.  Genelde tüm kadınlara yönelen bu saldırılar özellikle Kürt kadınlarını hedeflemektedir. Kürt kadın aktivistleri ve kurumları her gün gözaltı, ev baskınlarına maruz kalmaktadır" dedi.
 
'Saldırılar emek mücadelesine yöneliktir'
 
Bu gün Diyarbakır'da birçok kadın aktivistleri, dernek, siyasi parti ve sendika yöneticilerinin gözaltına alındığını dile getiren Esra, gözaltına alınanlar arasında SES yöneticisi Rozerin Çatak, BES eski yöneticileri Güneş Özel ve Dilan Yakut'un da bulunduğunu belirtti. KESK'in kadın yöneticilerine yapılan bu gözaltıların KESK'in yıllardır sürdürdüğü emek ve demokrasi mücadelesine yönelik olduğunu söyleyen Esra,  şöyle devam etti: "Kadın düşmanı iktidar bilsin ki kadınlar, savaş ve yoksulluk istemiyor. Kadın katli ve çocuk tecavüzcüleri istemiyor. Doğanın talan edilip, yandaş şirketlere peşkeş çekilmesini ve düşüncenin suç sayılmasını istemiyor. Farklı inanç, dil, kültür ve yaşam tarzlarının yok edilip yaratılan tekçi ve muhafazakâr bir toplumsal yapı istemiyor. Tüm baskı ve şiddeti kullanarak uygulamaya çalışılan politikalara karşı biz inatla ve büyük bir kararlılıkla mücadele edeceğiz. Kadınlar kazandıkça eril zihniyet kaybedecektir."
 
Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.