‘Af’ dediler hırsızları, tecavüz faillerini çıkardılar’

  • 09:01 15 Temmuz 2020
  • Güncel
AĞRI - Patnos Cezaevi’nde içme suyu ihtiyacının dahi karşılanmadığını belirten tutsak annesi Serai Efe,  “Zalimlerin esareti altındayız, ‘af’ dediler, hırsızları, tecavüzcüleri sokaklara döktüler” dedi.  
 
Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan cezaevlerindeki hak ihlalleri, koronavirüs ( Covid-19) salgını döneminde ise artarak devam etti. Koroanvirüsün hızla yayıldığı bu süreçlerde  tutsaklar sık sık maske, eldiven, hijyen malzemeleri, gıda yetersizliği, baskı ve şiddetle gündeme geliyor. Nisan ayında çıkarılan yeni infaz yasasında on binlerce tutuklu serbest bırakılırken, siyasi tutsaklar kapsam dışı bırakıldı. Tutsak yakınları ise infazda eşitlik talebini dile getirmeye devam ediyor. 
 
8 yıldır tutuklu bulunan Sena Efe’nin ailesi de eşitlik çağrısı yaptı. 2012 yılında tutuklanarak Erzurum H Tipi Yüksek Güvenlikli  Kapalı Cezaevi’ne götürülen, ardından Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Sena, 3 yıldır da Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. 
 
‘Sıcak su ve içme suyu yok’ 
 
Sena’nın annesi Serai Efe, Patnos Cezaevi’nde yıkanma ve içme suyu ihtiyacının karşılanmadığını, besleyici yemeklerin verilmediğini ifade etti. Serai’ya “Oğlumun hiçbir suçu yok, ne kimseyi öldürdü ne kimsenin malını çaldı. Üniversite okuyordu, suçsuz yere aldılar. Kapalı görüşler başladı gittim gördüm. Oğlum ne yıkanacak ne de içecek suyun olmadığını, besleyici bir yemeğin gelmediğini, gelenin de yetmediğini, gardiyanların kötü muamelede bulunduğunu söyledi” dedi. 
 
‘Zorbaların yönetimi altındayız’ 
 
“Af, af dediler, kendi gibi olanları çıkardılar” diyen Serai, af yasasının eşitsizliğine vurgu yaptı.  Af yasasından çıkarılan faillerin ise çıktıktan sonra aynı suçları işlediklerine dikkat çeken Serai, “Hırsızlar, tecavüzcüler, uyuşturucu satıcıları sokaklara döküldü. Oğlum FETÖ savcıları tarafından yargılandı. Kendilerini yargılayanların şu anda FETÖ davasından içerde olduğunu söyleyerek, serbest bırakılması için dilekçe verdi ama bir sonucu olmadı. Oğluma ‘Senin suçun Kürt olmak’ demişler. Zorbaların, zulümkarların yönetimi, esareti altındayız. Vicdan insanlık kalmamış bunlarda. Dinden bahsediyorlar ama zalim bir devlettir” ifadelerini kullandı. 
 
‘Görüşlerde çıplak aramaya maruz kaldım’
 
Görüşe gittiğinde çıplak aramaya maruz kaldığını, ailelerin de aynı şekilde hak ihlallerine maruz kaldığını vurgulayan Serai, “İçeri girene kadar kapılarda kalıyor, birçok işlemden geçiyoruz. Görüş günlerinde yoğun arama yapıyorlar. Bir defasında gardiyan sert bir şekilde sırtımı duvara yasladı. Ona ‘60 yaşında kadınım, annenin yaşındayım neden böyle yapıyorsun. Bu kadar arayacak ne var üstümde bir etek bir penyeden başka bir şey yok’ dedim.  Umursamadı bile her yerimi aradı. Bu uygulamalar hakarettir, zülümdür” diye konuştu.