Belediyenin açtığı yerler geçim ve dayanışma alanı oldu

  • 09:02 15 Temmuz 2020
  • Emek/Ekonomi
KARS - Kars Belediyesi’nin hayata geçirdiği projeler kapsamında açılan istihdam alanlarında yer alan kadınlar, hem geçimlerini sağlıyor hem de kendilerine sosyal alanlar yaratıyor. Pandemide ara verilen kurslara yeniden yoğun ilgi gösteriliyor.
 
Halkların Demokrasi Partisi (HDP) yönetimindeki Kars Belediyesi, 31 Mart 2019’da yerel seçimleri kazanmasından bu yana hem Kars halkı için hem de kadınlar için birçok projeyi hayata geçirdi. Belediye, bu projeler ile “kadınlara istihdam alanı sağlamayı” da amaçlıyor. Belediyenin istihdam alanı yarattığı Mor Cafe, Toplumsal Dayanışma Mağazası, taş bebek yapımı ve resim kursları gibi alanda çalışan kadınlar, belediyenin kentte ilklere imza attığını söylüyor.
 
‘Ayaklarımın üzerinde durmayı öğrendim’  
 
Esmer Uluçay, Mor Cafe’de bulunan tandır evi bölümünde ekmek pişirerek geçimini sağlıyor. Yaklaşık 6-7 aydır burada çalışan Esmer, “Dört çocuğum var ve dördünü ben okutmak zorundayım. Eşim iş bulamadığı için belediyeye başvurdum, onlar da burada çalışmamı sağladı. Burada ayaklarımın üzerinde durmayı öğrendim. Kadınlarla bir arada çalışmak beni çok mutlu ediyor. Hepimiz birbirimizi anlıyor ve problemimiz olduğunda çözmeye çalışıyoruz. Beni özgür hissettiriyor” diyor.
 
‘Hem dayanışma hem çalışma alanı’ 
 
Toplumsal Dayanışma Mağazası’nda yer alan iki kadından biri olan Zehra Anlı da çalışmalarını şöyle anlatıyor: “Buraya yurttaşlardan gelen kıyafetleri özenle inceleyerek, temiz olanlarını ayıklıyor, ikinci el olarak gelenleri ise yıkayıp, ütüleyip raflara koyuyoruz. İhtiyaç sahiplerine gereken ilgiyi göstererek, kıyafetin denenmesine yardımcı oluyoruz. Mağaza hem yardımsever hem de giyim, konfeksiyon ve ayakkabı alanında üretim veya satış yapan işyerlerinden bağışları da kabul ediyor. Yapılan yardımlarda kadınlara ve çocuklarına öncelik tanıyoruz. Ufak hediyelerle bile çocukların yüzlerinde oluşan tebessüm bizi çok mutlu ediyor. Gelen çocuklara elbiseleri giydirip beğenip beğenmemelerine bakarak, hediye ediyoruz. Burada hem dayanışıyor hem geçimimizi sağlıyoruz.”
 
Zehra, sosyal medya hesaplarından kendilerine ulaşılarak, dayanışmaya katılım yapılabileceğini de ekliyor.
 
'Taş bebek yaparak geçimimizi sağlıyoruz’ 
 
Kars Belediyesi Kültür Müdürlüğü Sergi ve Sanat Merkezi’nde taş bebek kursu veren Ayşe İşbeceren taş bebek yapımının Kars’ta bir ilk olduğunu belirtiyor. Ayşe, “Oldukça zahmetli ve uğraştırıcı bir iştir. Ancak burada çocuklara ve kadınlara taş bebek eğitim kursunu vermek ve bu işle uğraşmak çok zevkli. Belediyenin kadınlara verdiği bir destek ve ilgi duyulan bir sanat alanı oldu. Özellikle turistler tarafından çok ilgi görüyor. Böylelikle bizler de geçmemizi sağlamış oluyoruz. Pandemi sürecinde ara verildi ama şu an yoğun bir talep var” sözlerine yer veriyor.
 
‘Belediyenin çalışmalarına ilgi duyuyor’
 
Sergi ve Sanat Merkezi’nde resim kursu veren Zeynure Taşçelik de 9-45 yaş arası bireylere resim eğitimi veriyor. 20 yıldır resimle ilgilenen Zeynure, eğitime karakalemle söylüyor. Zeynure, “Burada çocuklar kendini iyi hissettikçe biz de mutlu oluyoruz. Belediyenin projeleri kentte çok ilgi gördü. Pandemi sürecinden kaynaklı biz de resim kursuna ara vermek zorunda kaldık. Fakat Eylül-Ekim aylarında kurslarımız tekrar faaliyete geçecek. Halkımızı ve çocukları resim kursuna bekliyoruz” çağrısında bulunuyor.