Rosa Kadın Derneği davası mesai bitimine 5 kala görüldü

  • 09:04 15 Temmuz 2020
  • Hukuk
Safiye Alağaş
 
DİYARBAKIR - Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve üyesi Remziye Sızıcı davasının ilk duruşmasını taraflara bildirmeden resen görmüştü. Duruşmanın hafta sonu mesaisine 5 dakika kala alelacele gerçekleştirildiği öğrenildi. 
 
Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği’ne yönelik 22 Mayıs'ta gerçekleştirilen operasyonda 13 kadın tutuklanmıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Dernek Başkanı Adalet Kaya ve üyesi Remziye Sızıcı hakkında "Örgüte üye olmak" suçundan hazırladığı iddianame 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi  (ACM) tarafından kabul edilirken, ilk duruşma günü 9 Temmuz olarak kararlaştırıldı. 
 
Adalet ve Remziye ayrıca 11'inci ACM'de "Örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla yargılanırken, 4'üncü ACM, iki dosyanın birbiriyle bağlantılı olduğunu ileri sürüp birleştirilmesini talep etti, 11'inci ACM ise 15 Haziran'da cevap yazarak suç tarihlerinin, suçlamaların farklı olduğunu belirterek talebi reddetti. 
 
Duruşma saat 16.55'te görüldü
 
4'üncü ACM, ret cevabı almasının ardından resen ilk celseyi açtı ve 9 Temmuz’da görülmesi gereken ilk duruşma 3 Temmuz’da Cuma günü saat 16.55'te alelacele görüldü. Duruşma, Adalet, Remziye ve avukatları olmadan görülürken, mahkeme heyeti dosyanın 11'inci ACM'deki dosyalar arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu gerekçesi ile birleştirilmesine, yargılamanın 11'inci ACM'de görülmesine karar verdi. Ancak 11'inci ACM arasında uyuşmazlık çıktığı için dosyayı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 5'inci Ceza Dairesi’ne göndererek, birleştirilmesini talep etti. Adalet ve Remziye hakkında ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. 
 
Kampanya başlatılmıştı
 
Bu arada Adalet ve Remziye'nin avukatları 9 Temmuz'da görülmesi beklenen duruşmaya hazırlanırken, davaya destek için kampanya hazırlıkları yürütüldü. Avukatlar duruşmaya günler kala 7 Temmuz günü saat 16.30 sıralarında UYAP'a yüklenen tutanak ile duruşmanın görüldüğünü öğrendi. 
 
Birleştirme gerekçesi 
 
4. ACM gerekçeli kararında ise Adalet ve Remziye'nin temadi (Bir süre devam eden suçlar) suçlardan yargılandığını belirterek, Yerleşik Yargıtay uygulamalarının da hukuki ve fiili kesinti gerçekleşmeden önceki eylemlerin, suçun temadi eden yapısı gözetilerek tek suç oluşturacağının kabul edilmesi nedeniyle farklı mahkemelerde açılan davaların birleştirilmesi ve bu şekilde görülmesi yönünde olduğunu aksi duruma ise mükerrer (zincirleme) cezalandırılmasına yol açabileceğine vurgu yaptı.
 
Kararda, iddiaların ve eylemlerin aynı tarihlere denk geldiği, "Örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla ceza verilmesi halinde artık diğer suçtan ceza verilemeyeceği belirterek, birleştirmenin zorunlu olduğu kaydedildi. 
 
Rosa Kadın Derneği, Adalet, Remziye ve avukatlar ise İstinaf Mahkemesi'nin uyuşmazlık yönünden vereceği kararı bekliyor.