Kadınlardan tepki: Bunun adı düşman politikasıdır

  • 09:06 15 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır'da kadın aktivistler, kadınların gözaltına alınmasına tepki göstererek, "Bunun adı düşman politikasıdır. En büyük cevabımız mücadelemiz olacak" dedi.
 
Diyarbakır’da dün sabah yapılan ev baskınlarında aralarında Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü Gazeteci Ayşe Güney, Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ile TJA aktivistleri ve 70 yaşındaki Hayriye Türkekul’un da olduğu 22 kadın gözaltına alındı. Gözaltılara tepkiler büyürken, kadın aktivistler de gözaltıları değerlendirdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Gençlik Meclisi üyesi Beritan Yaşar, bir süredir bölgede kadınların gözaltı ve tutuklama saldırılarıyla karşı karşıya kaldığını dile getirerek, kadınların alanda aktif çalışma yürüttüğü için iktidarın hedefinde olduğuna vurgu yaptı.  Beritan, "Kadın temsiliyeti yerel yönetimlerde çok önemli bir yerde duruyor. Saldırı ve baskılara en büyük cevabımız mücadelemizdir. Bizler ‘kadın mücadelesi her yerde’ demeye devam edeceğiz. Gözaltına alınanlar arasında 70 yaşında olan bir kadın var. Mücadele eden 70 yaşındaki biri de olsa gözaltına alınıyor tutuklanıyor. Normalleşme denilen süreçte virüsün bulaşma riski söz konusu. 70 yaşındaki bir kadını gözaltına alan anlayışı sorgulamak, mahkum etmek gerekiyor. Bunun adı düşman politikasıdır" sözlerine yer verdi.
 
'Kadına yönelik bu nefret nereden kaynaklanıyor'
 
Dünya koronavirüs (Covid-19) salgını ile uğraşırken, Türkiye'de devletin kadınlarla uğraştığını söyleyen Yenişehir Belediye Meclis üyesi Emine Kaya, kadın kazanımlarının gasp edilmeye çalıştığını söyledi. Emine, "Hükümet pandemi sürecini fırsata çevirdi ve her alanda kadınları hedef alıyor. Her gün operasyonlar oluyor, yaptıkları her operasyon bir diğerini aratmıyor. Bu kadınlara olan nefreti neyden kaynaklanıyor. Her gün kadınlar tecavüze, tacize uğruyor neden bunun önüne geçilmiyor. İstanbul Sözleşmesi fes edilmek isteniyor. Kadın düşmanı olan bir sistemle karşı karşıyayız. Kadın mücadelesinde öncülük yapan tüm kurum çalışanları bastırmaya çalışıyorlar. Devrimci kadınları en büyük düşman olarak görüyorlar. HDP bir kadın partisi olduğu için en büyük operasyonları da HDP'ye yapıyorlar. Eğer bir önlem alınmazsa diğer partideki kadınlara da yönelecekler" diye konuştu.
 
'Tarihi bir direniş kültürüne ve mirasına sahibiz'
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Zeynep Üren de kadınların köleleştirilmek istendiğine işaret etti. İktidarın kadınları kendine engel olarak gördüğünü dile getiren Zeynep, “70 yaşındaki bir anne gözaltına alınıyor. 4 parça Kürdistan'da AKP-MHP sistemi Kürtleri katlediyor. Bizi ne kadar öldürürlerse, ne kadar değerlerimize saldırsalar da başaramazlar. Pandemiyi fırsata çevirerek Kürtlere saldırmaya başladılar. Aynı zamanda saldırılarla birlikte bir direniş de var. Türkiye kendi içinde krizler yaşıyor. Bu krizi kendi içinde gizlemek için Kürtlere saldırıyorlar” diye belirtti.  
 
‘Kadın mücadelesi büyüyecektir’
 
Kadınların bu saldırılara boyun eğmeyeceğinin altını çizen Zeynep, bir daha kadının köleleştirilmesine izin vermeyeceklerini, bu yöndeki tüm politikalar karşısında mücadele edeceklerini ifade etti. Zeynep, “Bu gün kadın hareketi yaşamda bir modeldir. Ancak egemenler model olan bu yaşamı yıkmak istiyor. Biz tutuklanma ve öldürülmekle bitmeyiz. Amaçları bizim umudumuzu kırmaktır. Kadını savunmasız bırakmak istiyorlar. Kürt kadını binlerce yıldır direnerek kendisini savunuyor. Tarihi bir kültüre ve mirasa sahibiz. İnancımız da büyüktür. Kadın mücadelesi büyüyecektir” dedi.