‘Makul değil özgür kadın olacağız’

  • 09:01 16 Temmuz 2020
  • Güncel
VAN - Aralarında TJA sözcüsü Ayşe Gökkan ve gazeteci Ayşe Güney’in da bulunduğu 23 kişinin gözaltına alınmasına kadınlar, “’Maakul’ kadın değil özgür kadın olacağız, bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz” diyerek kararlılık mesajı verdi.  
 
Diyarbakır merkezli gerçekleştirilen bir operasyon kapsamında, 14 Temmuz sabahı birçok adrese eş zamanlı baskın yapılarak, 23 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü ve ajansımız editörü Ayşe Güney ile Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan da bulunurken, operasyonun ardından birçok kentte tepkiler yükseldi.  
 
Van’da kadınlar, gözaltı ve operasyonları AKP ve MHP iktidarının kadına yönelik “düşman politikası” olarak değerlendirdi. 
 
‘AKP mücadele eden kadını kendine engel olarak görüyor’
 
Yerine kayyım atanan Muradiye Belediye Eşbaşkanı Leyla Balkan, baskıların sebeplerinden birinin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin, “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasıyla birlikte sokağa çıkılması olduğunu söyledi. Leyla, “AKP hükümeti kadının şiddetle mücadele etmesinden rahatsızlık duyuyor. Çocuk istismarını meşrulaştırmak isteyen tasarılarına karşı İstanbul Sözleşmesi’ni ve kadın mücadelesini engel görüyor. Bu yüzden de hedef gösteriyor” dedi. 
 
‘Operasyonlar Kürt kadın mücadelesine yöneliktir’
 
AKP’li Özlem Zengin’in “AKP’den önce kadının adı yoktu, bizimle birlikte anılmaya başlandı” sözlerini hatırlatan Leyla, “Evet doğru kadının şiddetle, gözaltı, baskınla anılmadığı tek bir gün kalmadı. Kadına yönelik şiddetle mücadele edildiği için neredeyse hedefte olmadığımız bir an bile yok. Çocuk istismarlarının bu kadar meşrulaştırıldığı bir dönem olmadı. Herkes şunu iyi biliyor ki bu operasyonlar Kürt kadın mücadelesine yöneliktir. Bizler de AKP’nin faşist, tekçi zihniyetine karşı buradayız, sözümüzü söylemeye devam edeceğiz. Erkekle ‘işbirliği’ eden değil, ‘makul’ kadın olmayacağız, özgür kadın mücadelesi vermeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.
 
‘Erkek şiddetine karşı sözümüzü söylemeye devam edeceğiz’
 
Mizgin Bor ise iktidarın her zamanki gibi kadınları baskılamak amaçlı operasyon yaptığını söyleyerek, “Kadınları yıldırmaya, ezmeye, susturmaya çalışıyorlar ama bilmiyorlar ki kadınlar bin yıllardır mücadele ediyor ve hiçbir zaman da iktidardan korkmamıştır. Gözaltılar bizi mücadelemizden alıkoymadı, tersine daha çok bağlandık. Pandemide kadınlar eve kapatılarak şiddetle karşı karşıya bırakıldı ama bu süreçte dahi mücadelelerinden asla ödün vermedi.  Erkeğin olduğu her yerde baskı vardır, kadını ezme vardır kadınlar buna karşı kimlik bilincini yükseltmeli, daha çok örgütlenmeli, öz gücünü kazanmalı. Erkek şiddetinin olduğu her yerde, evde, işyerinde, sokakta sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
‘Baskı en fazla kadınlara uygulanıyor’
 
Yerine kayyım atanan Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman ise AKP-MHP blokunun sindirme politikalarıyla amacına ulaşamayacağını vurguladı. AKP'nin toplum üzerinde yürüttüğü kirli politikaların net bir şeklide ortada olduğunu belirten Caziye, “Bu süreçte de en fazla kadınlara uygulanıyor. Gözaltı ve baskı politikalarıyla kadınları susturmaya çalışıyorlar ancak bunu çok iyi dile getirmemiz gerekiyor ki Kürt kadınları, göçlere, katliamlara,  en ağır şiddete karşı direndi. Yeni bir yaşam kadın eliyle mümkün” ifadelerini kullandı. 
 
‘Toplum bizimle değişip dönüşüyor’
 
Caziye, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın gözaltına alınmasına ilişkin de şunları söyledi: “Ayşe’nin yerine kimsenin gelmeyeceğini sanıyorlar. Kadınlar engellenmek isteniyor. Ama biz bir Ayşe ile binlerce Ayşe’ye ulaşmayı başardık. Mücadele eden tek bir kadın toplumu değiştirebilir. Kadınların iradesini kırmak istiyorlar ama biz daha çok güçleneceğiz. Toplum bizimle değişip dönüşecektir. Şimdiye kadar boyun eğmedik, eğmeyeceğiz."