Halide cinsiyetçi algıya meydan okuyor

  • 09:03 16 Temmuz 2020
  • Yaşam
Şehriban Abi
 
KARS - Dağpınar’da yaşayan Halide Hasanoğlu, 14 yıl boyunca evde verdiği emeğin hiçbir karşılığını alamadığını görünce çalışma yaşamına atılarak kendi parasını kazanmaya başlıyor. 10 yıldır da traktör kullanan Halide, “Cinsiyetçi algıları yıktım. Vazgeçmek yok” diyor. 
 
Toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle hayatın tüm alanlarından dışlanarak eve hapsedilmeye çalışılan kadınlar, erkeklerin kurduğu bu düzene karşı çıkarak, kendi öykülerini kendileri yazıyor. Onlardan biri de Halide Hasanoğlu (33). Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar (Bazarcıx) beldesinde yaşayan Halide, ekonomik özgürlüğünü elde ediyor, traktör sürücüsü olarak da “kadın yapamaz” algısını yıkıyor.
 
‘Çalışma hayatı kadının evdeki rolünü değiştirmiyor’ 
 
Halide, liseyi bitirdikten sonra 19 yaşında “görücü usulü” evlendiriliyor. 14 yıl boyunca “ücretsiz ev emekçiliği” yapan Halide, “Çocuklarımı yetiştirirken yaşımın küçük olmasıyla çok zorluk çektim. Gençlik çağında anne oldum. Bu süreçte çok zorlandım. Emeği görülmeyen, yok sayılan bir ev çalışanıydım” diyor. 
 
14 yılın ardından ekonomik koşulların kendisini çalışmaya yönelttiğini belirten Halide, “En önemlisi de bunu ben istedim. Eşim istemiyordu ancak engellemelere rağmen ‘çalışacağım’ dedim. Yaklaşık 5-6 aydır tekstilde çalışıyorum. Dışarıda çalışma hayatımın olması evdeki görevi veya rolü değiştirmiyor ne yazık ki” ifadelerini kullanıyor. 
 
‘Kadınlar erkeklerden daha az ücret alıyor’
 
Hem çalışma yaşamında yeni olmanın hem de kadın-erkek arasındaki ayrımın kendisini oldukça zorladığını ama pes etmediğini vurgulayan Halide, “İşi öğrendiğim süreç boyunca hakaretlere maruz kaldım. Tekstilde yüzde 70 kadının olması sevindirici bir durumdu ama kadınların ustabaşı olmasına izin verilmiyor. Orada da kadınların emeği görülmüyor, emek sömürüsü var. Aynı işi yürüten kalifiye elemanlar kadın olmalarından kaynaklı daha az ücret alıyordu. Erkekler daha fazla ücret alıyor” diyerek ücret eşitsizliğine işaret ediyor. 
 
‘Emeğimizin görülmemesi toplumsal bir meseledir’
 
Hem ekonomik kriz hem de salgın nedeniyle geçinmenin çok daha zor olduğunu aktaran Halide, eşinin de çalışmasına rağmen tüm ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını ifade ediyor. Verdikleri emeğe rağmen asgari ücret verilmesinin büyük bir adaletsizlik olduğunun altını çizen Halide, “Bu konuda kadınlar mücadelesini yükseltmeli. Erkeklerin de kadına destek vermesi gerekiyor çünkü bu toplumsal bir meseledir” ifadelerini kullanıyor.
 
‘Cinsiyetçi algıyı yıktım’ 
 
Çalışma yaşamına atılarak kendi parasını kazanmasının yanında, 10 yıldır traktör kullanarak “kadın traktör süremez” algısını da kıran Halide, “İlk zamanlar ‘kadın traktör kullanır mı?’ yorumlarıyla çok karşılaştım. Buna rağmen inatla kullanmaya devam ettim ve şu anda köydeki kadınlar tarlalarda, bahçelerde, kapılarındaki komşuya kadar bile giderken traktörle gidebiliyor. Eminim onlar da aynı eleştirileri almıştır ancak vazgeçmek yok. Yeter ki isteyelim” diyor.