Fırat bölgesinde virüse karşı yeni tedbirler alınıyor

  • 09:04 16 Temmuz 2020
  • Güncel
KOBANÊ - Koronavirüs salgınının ikin dalgasına karşı Kuzey ve Doğu Suriye’de yeni tedbirler hayata geçirildi. Fırat Bölgesi Özerk Yönetim Eşbaşkan Yardımcısı Emine Bekir, “Zorlu koşullara rağmen halkımızı virüsten korumak için her türlü tedbirimizi alacağız” diye belirtti. 
 
Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı dünyada alınan tedbirlerin hafifletilmesiyle beraber vaka sayılarında yeniden artış yaşanmaya başladı. Vaka sayıların artmasından kaynaklı Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi de 5 Temmuz’da yeni tedbirlerin alındığı bir kararname çıkardı. Buna göre 13 Temmuz’dan sonra bölgede sınır kapılarının tamamı kapalı olacak ve bölgeye gelenler 14 gün karantinada kalacak. Özerk Yönetim olası ikinci dalgadan bölge halkını korumak için böyle bir karar alırken, ilk dalgada bölge halkında virüse rastlanılmamıştı. Fırat Bölgesi Özerk Yönetim Eşbaşkan Yardımcısı Emine Bekir, bölgede aldıkları tedbirleri ajansımıza değerlendirdi. 
 
‘Halkımızı korumak için tedbirler aldık’
 
Virüsün 2019’un sonlarında Çin’de görülüp tüm dünyaya yayıldığını söyleyen Emine, dünya genelinde alınan önlemlere dikkat çekti. Virüsün etkisinin halen devam ettiğini belirten Emine, “Suriye’de son dönemlerde koronavirüs salgını gündeme girdi. İlk başlarda 4-5 tane vaka çıksa da son günlerde vaka sayısı arttı. Suriye rejiminin hakim olduğu bölgelerde bu hastalık hala yaygın. Suriye şehirlerinde koronavirüs vakaları çıkınca Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak halkımızı ve özerk bölgelerimizi bu hastalıktan korumak için güvenlik tedbirlerimizi ve hastane tedbirlerimizi aldık. Bütün şehirlerde genel bir temizlik yapıldı. Halk koronavirüs hastalığından kendini nasıl korunmalı konusunda bilgilendirildi” dedi. 
 
‘Bölgede vakaya rastlanmadı’
 
Emine, salgına karşı aldıkları tedbirleri ise şöyle aktardı: “İlk ay sınır kapılarını kapattık. Kantonlar arası gidiş gelişler yine şehirden köylere gidiş- gelişler, Suriye bölgelerine gidiş- gelişleri kapattık. Bütün pazarlar kapatılıp, günün belirli saatlerinde günlük ihtiyaçları karşılanmak için bazı dükkanlar açık bırakıldı. Sokağa çıkma yasağı, toplanma, bir araya gelme, eylem ve yürüyüşler yasaklandı. Özerk Yönetime bağlı kurumlar bir dönem kapatıldı. İki aylık yasaktan sonra Kuzey ve Doğu Suriye’de herhangi bir vakaya rastlanmadığı için yasağı kaldırdık. Yasağı kaldırmamıza rağmen yaşamsal tedbirlerimizi aldık.”
 
‘İkinci dalga için önlemler alındı’
 
Dünya genelinde virüs için yapılan ikinci dalga uyarılarına da dikkat çeken Emine, özellikle Suriye rejimine bağlı bölgelerde vaka sayılarında artık olduğunu hatırlattı. Emine bu durumun Özerk Yönetim bölgelerine risk oluşturduklarını belirterek, “Bunun için de ikinci dalgalanmada halkımızı korumak için Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak tedbirlerimizi aldık. Bu ayın 13’ünde tedbirlerimiz devreye girdi. Suriye rejiminin hakim olduğu bölgelere gidiş-gelişler yasaklandı. Sınır kapıları kapatıldı. Irak, Türkiye veya dışardan gelecek cenazeler Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine alınmayacak. Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinin dışından gelen kişiler, 14 günlük karantinaya alınacak. Öğrencilerin okul sınavları bitene kadar yasaklar öğrencileri etkileyemeyecek. Genel aldığımız tedbirler bunlar. Eğer olası vaka sayıları çıkarsa ya da başka bölgelerde olası bir durum yaşanırsa tedbirlerimizi en üst düzeye çıkartacağız. Biz Fırat Bölgesi olarak da alınan genel kararlar çerçevesinde tedbirlerimizi alıyoruz” diye konuştu. 
 
‘Sağlık malzemelerini temin etmekte zorlanıyoruz’
 
Bölgede sağlık imkanları az olmasına rağmen halk için ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Emine, Suriye rejiminin hayata koyduğu Sezar Yasasına işaret etti. Emine,  “Sezar Yasası Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinde de etkili oldu. Bu yasadan kaynaklı artık ilaçları temin etmekte de zorlanmalar yaşanıyor. Bu da ikinci koronavirüs dalgasında bizi sağlık açısından zorlayabilir. Aldığımız genel tedbirler halkımızı korumak amaçlı. Çok sayıda kişinin bir araya gelmemesi ve sosyal mesafenin korunması için de tedbirlerimizi alacağız. Sınır kapılarına yakın olduğumuz için kaçak yollarla gidiş gelişler oluyor. Bu konuda halkımız daha duyarlı olup, herhangi bir gidiş gelişte hastanelere başvurup genel bir tahlilden geçmeye dikkat etmeliler. İkinci koronavirüs salgınını atlatıp bu hastalığın ilacı bulunana kadar halkımız için gereken bütün tedbirlerimizi alacağız” dedi.