‘İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması kabul edilemez’

  • 09:06 16 Temmuz 2020
  • Güncel
MARDİN - İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasını kabul etmediklerini dile getiren CHP Mardin Kadın Kolları Başkanı Aygül Kılıç, "İmzanın kaldırılması kadın cinayetlerinin artmasına neden olur" dedi.
 
Türkiye’nin kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi yani “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden çekilmesi gündeme geldi. Önceki gece AKP’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ana gündemini İstanbul Sözleşmesi’nin oluşturduğu iddia edildi. 5 saat süren toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “tartışmalı maddelere çekince konulması” ya da “sözleşmenin tek taraflı feshi”nin hukuki ve toplumsal sonuçlarının çalışılmasını istediği belirtildi. Konuya ilişkin tartışmalar sürerken, kadınlar özelde de kadın örgütleri bulundukları her mecrada İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya ve Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesine izin vermeyeceklerini dile getiriyor.  
 
'Şiddetin devam etmesini isteyenler sözleşmeye uymuyor'
 
Sözleşmeden geri çekilmenin kadına yönelik şiddet ve katliamları daha da artıracağını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mardin Kadın Kolları Başkanı Aygül Kılıç, kadınların bunun mücadelesini her alanda vereceğini belirtti. Aygül, "İstanbul Sözleşmesi kadına şiddeti önlemede Türkiye'nin de imzasının olduğu önemli bir sözleşmedir. Kadın cinayetleri ülkemizde yeni bir durum değil. Bu cinayetler gün geçtikçe daha da artıyor. Şimdi İstanbul Sözleşmesi'nin amacı kadını her türlü şiddete ve kötülüğe karşı korumaktır. Türkiye sözleşmeye bunları uygulamak için imza attı. Bu sözleşmeye karşı çıkanların talebi, şiddetin devam etmesi ve bunlara karşı herhangi bir yargılamanın yapılmasının istenmemesidir. Hali hazırda var olan sözleşmenin uygulanmamasının bir diğer nedeni de budur" şeklinde konuştu.
 
‘Sözleşmenin tartışmaya açılmasını kabul etmiyoruz’
 
Her ay giderek artan kadın katliamları rakamlarının yanında bu sözleşmeden imzanın çekilmesinin tartışmaya bile açık bir durum olmadığını söyleyen Aygül, "Kadınlar her gün öldürülürken iktidar bu sözleşmeyi tartışmaya açamaz. Ocakta 27, Şubat ayında 22, Mart ayında 29, Nisan ayında 20 ve Haziran ayında 27 kadın katledildi. Biz kadınlar her gün eksiliyoruz. Sadece 11 Temmuz'da biri çocuk 3'ü kadın dört kişi katledildi. Bu tablo ile bırakın sözleşmeye el uzatılmasını tartışmaya dahi açılmasını kabul etmiyoruz. Bu sözleşme kadını korumak ve haklarını savunmak için var. İmzanın kaldırılması ile var olan tablo daha da ağırlaşacak" dedi.
 
‘Katledilen kadınları unutmadık’
 
Her alanda buna karşı tepkilerini dile getireceklerini  söyleyen Aygül son olarak şöyle konuştu: "Kadınların hiçbir alanda yalnız bırakılmaması gerekir. Bunun için de sonuna kadar alanlarda olmamız gerek. Biz katledilen tek bir kadını unutmadık. Bu sözlerin hayata geçmesine izin vermeyeceğiz. Bunun için de sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz."