Kızının gözaltına alınmasını basına bildirmesi suç sayıldı

  • 09:22 16 Temmuz 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - TUAY-DER yöneticisi Müşeher Ülker’e yönelik “örgüt üyeliği” iddiasıyla hazırlanan iddianamede, Müşeher’in kızının gözaltına alındığı sırada basına haber vermesi propaganda ve suç sayıldı. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği'ne (TUAY-DER) dönük başlatılan soruşturma kapsamında 9 Haziran’da birçok eve düzenlenen basında 22 kişi gözaltına alınırken, 7’si tutuklandı. Tutuklanan kişiler ise, geçtiğimiz günlerde avukatların yaptığı itiraz sonucu serbest bırakıldı. Tutuklanıp serbest bırakılanlar arasında TUAY-DER’in yöneticisi Müşeher Ülker’in Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “örgüte üye olma” iddiası ile hazırlanan iddianamede savcılık 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istedi.
 
Basın açıklamasında bulunmak suç sayıldı
 
İddianamede Müşeher’in TUAY-DER’e üye olması, cenazeye katılması,  PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven için yapılan eylemde slogan atıldığı esnada eylemde bulunması suç sayıldı. Müşeher’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ile görüşmesine ilişkin yapılan basın açıklamasına katılması da suçlamalar arasında yer aldı.
 
Kadın katliamlarına ‘sözde’ ibaresi
 
İddianamede ayrıca,  “HDP Diyarbakır İl Örgütü organizesinde Bağlar ilçesinde bulunan DBP Bağlar ilçe binasında ‘sözde’ politik kadın cinayetlerine ilişkin yapılan basın açıklaması ve anma etkinliğine katılmış. Sözde uygulanan tecrit açıklamasına katılması” suç olarak görüldü. İddianamede dikkat çeken bir diğer nokta ise Müşeher’in kızının gözaltına alındığı sırada basına haber vermesi ‘propaganda’ olarak görüldü. 
 
Müşeher’in soruşturma esnasında verdiği savunma ise şu şekilde:
 
“Benim örgüt ile herhangi bir ilişkim yoktur. Ben TUAY-DER’de yönetici olarak görev almaktayım. Bu derneğin gerekli tüm izinleri alınmış ve yasal işlemleri yapılmış. Yasal sınırlar doğrultusunda faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bende daha önce 1 yıl kadar cezaevinde kaldım ve orada yaşanan zorlukları yaşadım. Bundan dolayı cezaevinde yatan kişilere ve ailelerine yardımda bulunmak istedim. Bazı taziye ve cenazelere bir anne olarak katıldım. Kimisi akrabamın, kimisi arkadaşlarımın çocuğudur.”
 
İddianamede, Müşeher hakkında “örgüte üye olduğu” iddiası ile 5 yıldan 10 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi.