İstismara maruz bırakılan çocuğun annesi: Fail cezalandırılsın

  • 09:36 16 Temmuz 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Tutuklanan cinsel istismar faili uzman çavuş Aslan A.’nın, aynı gün iki çocuğu istismara maruz bıraktığı ortaya çıkarken, istismara maruz kalan çocuğun annesi, “Bu tür kirli zihniyetliler artık evlerimize kadar girebiliyor. Bu da hepsi cezasızlık politikasından kaynaklanıyor” dedi.
 
Şırnak kent merkezinde bulunan bir sitede önceki akşam (14 Temmuz) bir çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunan ve sonrasında yurttaşlar tarafından yakalanan 1. Jandarma Komando Tugayı’nda görevli uzman çavuş Aslan A. polislere teslim edildi. Gözaltına alınan fail Aslan A. emniyet ifadesinin ardından dün akşam saatlerinde Şırnak Adliyesi’ne getirildi. Fail, savcılık ifadesinden sonra “çocuğun cinsel istismarı” ve “tehdit” suçundan tutuklanma talebi ile nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Fail aynı gerekçelerle tutuklandı.
 
İstismarın yaşandığı mahallede gerginlik devam ederken, dün akşam saatlerinde de çok sayıda yurttaş istismarı protesto etmek için “Çocuk susar, sen susma”, “Çocuğa uzanan eller kırılsın” sloganları ile yürüyüş gerçekleştirdi.
 
Görüştüğümüz tanıklar, istismara maruz bırakılan çocuk ve çocuğun ailesi yaşananları anlattı.
 
Fail iki çocuğa istismarda bulunmuş
 
Yaşadıklarını anlatan cinsel istismara maruz bırakılan çocuk, istismara engel olmaya çalışınca, failin bu kez de yanındaki arkadaşına istismarda bulunduğunu dile getirdi. Çocuk, istismar üzerine çığlık attıklarını ifade etti.
 
Ancak edinilen bilgilere göre istismara maruz bırakılan ikinci çocuğun ailesinin ifadeleri, “tanık” sıfatıyla alındı.
 
Çocuğun annesi: Cezasızlığın sonucu
 
İstismara maruz bırakılan çocuğun annesi ise tedirginliklerini dile getirirken, olay gününü şöyle anlattı: “Kızım eve pasta alma için gitti arkadaşı ile beraber. Biz de komşularla parkta oturuyorduk akşam saat 12-12.30 gibi. Kızım ve arkadaşı çığlık atması üzerine adam olay yerinden kaçıyor. Ardından güvenlik kameralarından adamı tespit ettik. Sonra sokağa çıkarak adamı aramaya başladılar. Adamı evimizin hemen aşağısında bulunan Şaranlar 2 Sitesi’nde arabasının içinde saklanırken buluyorlar. Sonra adamı araçtan çıkarıp linç ediyorlar. Ardından olay yerine polisler geldi ve şahsı gözaltına aldılar. Artık çok kaygılıyız. Çocuklarımızı artık dışarı çıkaramıyoruz. Bu tür kirli zihniyetliler artık evlerimize kadar girebiliyor. Bu da hepsi cezasızlık politikasından kaynaklanıyor. Bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk ve tutuklandı. En ağır cezayı alması için elimizden gelen ne varsa yapacağız. Bugün benim çocuğumun başına yarın bir başka çocuğun başına gelebilir. Bu olaylar karşısında sessiz kalmamalıyız.”
 
Yurttaşlar kaygılı
 
İsmini vermek istemeyen bir görgü tanığı ise yaşananlardan sonra mahallede gerginliğin olduğunu belirterek, “Bu şahsın olayın yaşanmasından önce binanın bahçesine belinde silahı ile çok rahat bir şekilde gezdiğini ve binaya girip çıktığını gördük. Aynı zamanda bu şahıs bizim binaya gelmeden önce arabasını Şaranlar 2 Sitesi’nde park ettiği ve olayın ardından orada arabanın içinde saklandığını gördük. Hemen oraya giderek adamı araçtan indirdik. Ardından olay yerine polisler geldi ve şahsı gözaltına aldı” diye konuştu. Görgü tanığı, “kentteki istismar vakaları nedeniyle kaygılı olduklarını” dile getirdi.
 
‘Olayın kapanmasına izin vermeyeceğiz’
 
İsmini vermek istemeyen bir diğer görgü tanığı ise tanıklığını şu ifadelerle dile getirdi: “Yabancı birinin gidip gelip dolandığını gördüm. Sitenin bahçesinde saatlerce oturduğunu da güvenlik kameralarında gördük. Sonra üst kata çıktığını gördüm. Kendisine nereye gittiğini sordum. Bana ‘Ben 8’inci kata çıkacağım’ dedi. Kendisine bu binada 8’inci katın olmadığını söyledim. Sonra ‘9’uncu kata çıkacağım’ dedi. Sonra kendisini binadan kovdum. Normalde yabancılar bizim binamıza giremez. Yabancı birini gördüğümüz zaman soruyoruz da. Bizler olayın takipçisi olacağız. Olayın kapanmasına izin vermeyeceğiz. Burada bizim de eksikliklerimiz var. Bu olaylar karşısında sessiz kalmamamız gerekiyor. Aileler olarak bu durumdan dolayı hem rahatsızız hem de tedirginiz.”