Gözaltındaki kadınların ifade işlemleri başladı

  • 13:17 16 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Katıldıkları eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve üç gündür Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şubede tutulan 25 kadının ifade işlemleri başladı. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararıyla 14 Temmuz’da 24, 15 Temmuz’da da bir kadın gözaltına alınmıştı. Aralarında Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü ve ajansımız editörü Ayşe Güney, Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da bulunduğu 25 kişinin katıldıkları etkinlikler ve tanık beyanları gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 70 yaşındaki Hayriye Türkekul, dün çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakılırken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde 3 gündür gözaltında bulunan 25 kadının da ifade işlemlerinin başladığı öğrenildi.
 
TEM Şube’de tutulan Yenişehir Belediyesi HDP’li Meclis üyeleri Ronda Bat, Ruken Şehir ve Zeynep Suncak’ın ifade işlemlerinin başladığı belirtildi.
 
25 isim gözaltında
 
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde üç gündür gözaltında tutulanların isimleri şöyle: MKGP Sözcüsü ve ajansımız editörü Ayşe Güney, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Bağlar Belediye Meclis üyeleri Panayır Çelik ve Halime Bayram, Yenişehir Belediye Meclis üyeleri Gülşen Güneş ve Ronda Bat, HDP Yenişehir önceki dönem İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube yöneticisi Rozerin Çatak, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Besile Narin, HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız, Büro Emekçileri Sendikası (BES) önceki dönem yöneticileri Dilan Yakut ve Güneş Özel ile TJA aktivistleri Zekiye Güler, Figen Ekti, Emine Kaya, Zeynep Suncak, Selma Metin, Ruken Şehir, Hasret Alp, Şükran Tamir ile Aklime Hanas.
 
Gözaltında olan iki kadının ismi ise öğrenilemedi.