‘Özgürlük mücadelemizden geri adım atmayacağız’

  • 14:05 16 Temmuz 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Silopi’de basın açıklaması yapan TJA’lı kadınlar, son 10 yılda Şırnak merkez ve ilçelerinde yaşanan istismar, tecavüz ve taciz olaylarını hatırlattı. TJA, “AKP’nin saldırgan, faşist, militarist, cinsiyetçi erkek anlayışına karşı özgürlük mücadelemizden bir an olsun geri adım atmadık ve atmayacağız” dedi.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Silopi ilçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Şırnak’ta uzman çavuş Aslan A.’nın iki çocuğu cinsel istismara maruz bırakması, kadınların gözaltına alınması ve İstanbul Sözleşmesi‘nden çekilme gündemlerine ilişkin yapılan açıklamaya TJA’lı kadınlar ve HDP Silopi Kadın Meclisi üyeleri katıldı. Kadınlar, “Susmak yok, direnişin kendisiyiz” yazılı pankart ile “Çocuk tecavüzüne ve istismarına hayır”, “Çocuk istismarına hayır”, “Zarok pêşerojin, pêşerojê tarî nekin” ve “Ji tecawiz û havildarbûna zarokan re na” yazılı dövizler taşıdı.
 
Açıklamayı HDP Silopi ilçe Eşbaşkanı Sabuha Akdağ okudu.
 
‘AKP ve MHP sıkıştıkça kadına saldırıyor’
 
AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un İstanbul Sözleşmesi hakkındaki, ''Nasıl usulünü yerine getirerek imzalanmışsa, usulünü yerine getirerek sözleşmeden çıkılır''  sözlerini hatırlatan Sabuha, “Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılığı körükleyen bu söylemlerinize derhal son verin” vurgusunu yaptı. Sabuha, 14 Temmuz günü Diyarbakır’da yapılan baskınlarda kadınların gözaltına alınmasını değerlendirerek, “Gözaltına alınan arkadaşlarımız, kadınların bin bir emekle yarattığı bir kurum olan TJA çatısında yıllardır kadın özgürlük mücadelesi yürüten; siyasette, medyada, sendikada kadın rengini var etmeye çalışan arkadaşlarımızdır. Kürt kadın hareketine yönelik bu saldırı ve faşist politikalar ilk değil, AKP-MHP erkek ittifakı ne zaman sıkışsa kadın iradesine saldırdığını rehin tutulan arkadaşlarımızdan biliyoruz” diye ifade etti.
 
‘Arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır’
 
Gözaltı ve tutuklamaların kadınların mücadelesini bastırmak ve kadınları yıldırmak anlamına geldiğini bildiklerini söyleyen Sabuha, operasyonları da  kınadıklarını belirtti. Kadın şahsında toplumun politik duruşunun yok edilmek istendiğini dile getiren Sabuha, “AKP ve MHP çok iyi bilsin ki asla geri adım atmayacağız. TJA olarak, zihniyetleri karşısında direnmeye devam edeceğiz. Ayşe Gökkan ve tüm arkadaşlarımız biran önce serbest bırakılmalıdırlar. Her gün farklı bir şehirden çocuk istismarı ve kadın katliamlarının haberini alıyor, yaşıyoruz. Ülkemizde kadın katliamları ve çocuk istismarlarının önünün alınamaz bir duruma geldiğini bütün kamuoyu görüyor. Özellikle AKP hükümetinin 18 yıllık iktidarları döneminde en üst zirveye ulaştığı ve bu kirli politikaları en fazla Kürt illerinde yaşama geçirdiğini görmekteyiz.” sözlerine yer verdi.
 
Sabuha, “AKP hükümetinin suçluyu aklama ve cezasızlık politikası ile yarattığı bu zemin ile birlikte, Kürdistan ve Türkiye’de yüzlerce kadın katliamı ve çocuk istismarı yaşandı. Bu suçluyu aklama ve cezasızlık politikası ile birlikte son bir haftada Şırnak merkez ve Silopi ilçemizde 3 ayrı çocuk istismarı yaşandı” diyerek son 10 yılda Şırnak’ta yaşanan taciz, istismar ve tecavüz olaylarını sıraladı.
 
Yaşanan olaylar şu şekilde:
 
“* 07.12.2006: Şırnak Merkezde A.B bir kız çocuğunu  tecavüz edip öldürdükten sonra 6 kız çocuğuna tacizde bulundu.
 
* 31.03.2011: Şırnak’ın Silopi ilçesinde, yaşları 25 ile 34 arasında değişen H.K., R.Ö., F.G. ve R.T 10 yaşında olan iki çocuğa tecavüz ettiler,
 
* 01 Kasım 2012: Cizre ilçesi Cudi Mahallesi`nde oturan ve bayramın üçüncü gününde dolaşmaya giden 14 yaşındaki S.İ., iddiaya göre, Dicle Nehri kenarındaki parkta 5 kişi tarafından kuytu bir alana götürülüp tecavüz edildi.
 
* 22.09.2013: İddiaya göre Silopi ilçe merkezinde ailesiyle yaşayan zihinsel engelli H.T'yi zorla bindirdikleri otomobil ile boş araziye götüren İ.A. (23) ve M.F. (24), engelli kıza uyuşturucu hap içirerek tecavüz etti.
 
* 12.05.2014: Cizre'de meydana gelen olayda, Nur Mahallesi'nde evlerinin bulunduğu sokakta oyun oynayan ilkokul öğrencileri M.Y. (8), M.Ş.D. (8) ve B.K. adlı çocukları H.G. (28) adlı zanlı kaçırdı. H.G.'nin, kaçırdığı çocuklardan B.K.'ya tecavüz edildi.
 
* 06.02.2020: Şırnak’ta, 30’u aşkın öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla açığa alınan Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı B.E’nin İstanbul’da bir okula atandığı öğrendi.
 
* 14.07.2020: Şırnak’ın Silopi ilçesinde 17 yaşında bir çocuğun, 7 yaşındaki bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı
* 2019’un son aylarında Beytüşşebap ilçemizde bir kız çocuğu aralarında korucularında olduğu onlarca erkek tarafından tecavüze uğradı.
 
* Son olarak Şırnak Merkez’de  14 temmuz salı akşamı saat 01:00 sıralarında  Şaranlar sitesi olarak bilinen bölgede  uzman çavuş olan A .A tarafından 13 yaşındaki bir kız çocuğu cinsel tacize uğradı.”
 
‘En sert cevabı vermeliyiz’
 
Yaşanan olay sonrası Şırnak Valiliği’nin yaptığı açıklamaya değinen Sabuha, yersiz, mesnetsiz ve samimi olmayacak bir şekilde cinsel tacizde bulunan erkeği aklayan bir açıklama yapıldığını söyledi. TJA’lı kadınlar olarak katliam, tutuklama, işkence ve tecavüzü aynı zihniyetin ve politik sistemin bir ürünü olarak ele aldıklarına işaret etti. Sabuha, “Kürdistan’da artarak devam eden bu olayların baş failli kolluk ve onların sistemli bir şekilde koruduğu çetelerdir. Hükümetin cezasızlık politikasıyla koruduğu kolluk ve çeteler Kürt kazanımlarına, toplumuna, gençlerine ve çocuklarına hunharca saldırmaktadır. Karşımızda bizlere hunharca saldıran insanlıktan nasibini almamış bir anlayış mevcut. Bizler bu noktada birbirimize, değerlerimize, mücadelemize daha fazla sahip çıkmalı ve bu kirli politikalara gereken en sert cevabı vermeliyiz” sözlerine yer verdi.
 
‘Varız, buradayız’
 
Sabuha, şöyle devam etti: “Kadın düşmanı politikalarında ısrar eden AKP-MHP şunu çok iyi bilsin ki; Biz Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmek istenmesine, çocuk istismarının ‘evlilik’ adı altında meşrulaştırılmasına, kayyımcı zihniyete, infaz yasasına karşı sokakları terk etmeyeceğiz. AKP’nin saldırgan, faşist, militarist, cinsiyetçi erkek anlayışına karşı özgürlük mücadelemizden bir an olsun geri adım atmadık ve atmayacağız. ‘Varız, buradayız’ dedik ve burada olmaya devam edeceğiz.”