Editörümüz Ayşe Güney’in gazetecilik faaliyetleri suç sayıldı

  • 17:18 16 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - MKGP Sözcüsü ve ajansımız editörü Ayşe Güney’e emniyet ifadesinde gazetecilik faaliyetleri suçlama olarak yöneltildi. Ayşe’nin haber kaynakları ile yaptığı konuşmalar, haberleri, Musa Anter anmasına katılması ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret etmesi suçlama konusu oldu.   
 
Diyarbakır’da 14 Temmuz günü gerçekleştirilen siyasi operasyonlarda 23 kadınla birlikte gözaltına alınan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü ve ajansımız editörü Ayşe Güney’in Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemleri sona erdi. Emniyet sorgusunda “ZS35SN58UV52PG10” isimli gizli tanığın beyanları ve telefon görüşmeleri delil olarak gösterilen Ayşe’ye gazetecilik faaliyetleri soruldu.
 
‘Rosa Kadın Derneği üyesi misiniz?’ sorusu
 
Emniyetteki sorgusu sırasında gizli tanığın iki yıldır kadın haberciliği yapan ajansımıza ilişkin “Ayşe’nin 4-5 yıldır Jinnews’te çalıştığına” dönük iddiaları soruldu. Ayşe ise iki yıldır faal olan Jinnews’te son bir yıldır bulunduğunu belirtti. Sorgu sırasında ayrıca Rosa Kadın Derneği’ne ilişkin haberler de sorularak, haber kaynakları ile yapılan görüşmeler suçlama konusu yapıldı. Ayşe’ye emniyet sorgusunda “Rosa Kadın Derneği üyesi misiniz?” sorusu da yöneltildi.
 
Leyla Güven’e ziyaret soruldu
 
Ayşe’nin emniyet sorgusunda, gazeteci kadınların PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması talebiyle başlattığı açlık grevinin 100’üncü gününde yaptığı ziyaret de soruldu. Ayşe’nin ziyaret sonrası gazeteciler adına yaptığı açıklamanın ise “talimatla yapıldığı” iddia edildi. Ayşe, yöneltilen suçlamaya, “Bir gazeteci olarak bir kadının açlık grevinde olmasından dolayı ölmesini izleyemezdik. Leyla Güven’in talepleri vardı. Biz de gazeteci olarak bu talepleri dile getirmek amacıyla duyurmak istedik” yanıtını verdi.
 
Yapılan haberler de anmaya katılma da talimata bağlandı
 
Sorgu sırasında “gizli tanık beyanlarına dayandırılan” sorularda yaptığı haberlerin “talimatla mı yapıldığı” vurgusu dikkat çekti.
 
Ayşe’nin 20 Eylül 2019 tarihinde yapılan Musa Anter Anması’na katılması da suç unsuru yapıldı. Anma etkinliğine katılımı da “talimata” dayandırılmak istenen Ayşe, anmaya kendi isteğiyle katıldığının altını çizerken, anmada çok sayıda gazetecinin ve Musa Anter’in aile bireylerinin bulunduğunu ifade etti.