‘Cinsel istismar failleri devlet tarafından korunuyor’

  • 17:46 16 Temmuz 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak’ta uzman çavuş Aslan A.’nın iki çocuğu cinsel istismara maruz bırakmasına ilişkin yapılan açıklamada konuşan Eğitim Sen Kadın Sekreteri Serap Ok, cinsel istismar faillerinin devlet tarafından korunduğu ve olayların üzerinin kapatılmaya çalıştığını vurguladı. 
 
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Şırnak Şubesi, öncülüğünde kent merkezinde önceki gün uzman çavuş Aslan A.’nın iki çocuğu cinsel istismara maruz bırakmasına ilişkin Şırnak Sanat Sokağı’nda basın açıklaması ve yürüyüş yapmak istedi. Açıklamanın engellenmesi üzerine Sanat Sokağı’ndan Eğitim Sen Şırnak Şubesi’ne doğru yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş esnasında sık sık “Çocuk susar sen susma” ve “Susma Şırnak” sloganları atıldı. Polis bu kez de atılan sloganları engellemeye çalışırken, kitle, yürüyüşe devam ederek, Eğitim Sen Şırnak Şube binasına geldi. Burada yapılan açıklamaya HDP Şırnak Milletvekilli Hasan Özgüneş, HDP il ve ilçe örgütleri, TJA aktivistleri ile yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada kadınlar “İstismarın affı olmaz”, “Zarok pêşerojin, pêşerojê tarî nekin”, “Bibe qêrîna zarokan”, “Çekin kirli elinizi çocuklardan” ve “Çocuk istismarına dur de” dövizlerini taşıdı. 
 
‘Gerekli cezai yaptırım yapılmadı’
 
Açıklamayı Eğitim Sen Şırnak Şubesi Kadın Sekreteri Serap Ok okudu. “İçinde bulunduğumuz böyle bir çağda yaşanan her yeni güne çocuk istismarı haberi ile sarsılarak uyanıyoruz” diyen Serap, hükümetin çocuk katliamları ve çocuğa şiddet vakalarının durdurulabilmesi için gerekli önlemleri almadığını belirtti. Serap, AKP hükümetinin cinsiyetçi politikaları ve açıklamaları ile cinsel istismarların üzerini örtmeye çalıştığı ve gerekli cezai yaptırımın yapılmadığını ifade etti.
 
‘Olayların üzerini örtmeye çalışıyorlar’
 
Cinsel suçların yüzde 46’sının çocuklara karşı işlenirken her ay en az 650 çocuğun istismara maruz bırakıldığını dile getiren Serap şu şekilde konuştu: “AKP hükümeti süresince toplumsal cinsiyet algısı giderek geleneksel, eril ve cinsiyet eşitliğini reddeden bir anlayışla derinleştiriliyor. Pozantı, Ensar Vakfı, İzmir, Gerger, Adıyaman olmak üzere yaşanan cinsel istismarların üzerini örtmeye yönelik açıklamalar, cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açarken kadına ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz ve katliamların AKP’nin cinsiyetçi politikalarından bağımsız olmadığını biliyoruz. Geriye doğru dönüp baktığımızda açığa çıkarılmayan istismar vakalarının ve cezasız kalan faillerin bu utanç zincirine her geçen gün yeni bir halka eklendiğini görüyoruz. Eğer dün Cizre’deki olayda fail cezasız kalmasaydı, yakın zamanda Beytüşşebap’ta benzer bir çocuklara yönelik istismar olayı olmayacaktı. Eğer dün Beytüşşebap’ta yaşanan istismarın üstü kapatılmasaydı dün Silopi’de 9 yaşındaki çocuk, bugün 10 yaşında ki çocuk cinsel istismara maruz kalmayacaktı.  Şırnak ilimiz ve ilçelerinde yaşanan taciz ve istismar vakaları da bu yaklaşımdan uzak değildir.”
 
‘Ne kadar haklı olduğumuzu üzülerek bir kez daha görüyoruz’
 
Şırnak’ta yaşanan istismara ilişkin Şırnak Valiliği’nin yapmış olduğu açıklamaya dikkat çeken Serap, “Halk tarafından şahit olunan böylesi bir vakaya yönelik bu açıklama maalesef çocuk istismarında ne durumda olduğumuzu gösteren ve bir kez daha neresinden tutacağımızı bilemediğimiz bir durumla bizi karşı karşıya getirmiştir. Ülkedeki tüm çocuklar için duyduğumuz kaygılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu üzülerek bir kez daha görüyoruz” dedi. 
 
‘Aklanıyor, saklanıyor ve maalesef yargılanmıyor’
 
Serap, açıklamanın devamında şunları dile getirdi: “Türkiye'de çocuk istismarı, çocukların hak ihlali, şiddet ve kasten ölümlere ilişkin sağlıklı istatistik ve verilere maalesef ulaşmak zor. Veriler var olan durumu bütün açıklığı ile ortaya koyar, ancak halkın bilinçlenmesini istemeyenler bu verileri saklar. Türkiye de yaşanan çocuk istismarı gerçeğini ne kadar korkunç boyutlarda olduğunu Türkiye istatistik kurumunun 2019’da ki verilerinde bir nebze de olsa görebiliriz. Bir nebze diyoruz çünkü biliyoruz ki, birçok istismar ve şiddet olayı örtülü kalıyor. Aklanıyor, Saklanıyor ve maalesef yargılanmıyor. 2017’de güvenlik birimlerine mağdur olarak gelen çocuklara ilişkin istatistiğe bakıldığında toplam sayının 137 bin 482 olduğu bunun 18 bin 623’ünün cinsel istismar suçuna maruz kalan çocuklar olduğu yer almıştır. Ankara barosu çocuk hakları merkezinin raporuna göre 2019 yılının ilk üç ayında 483 çocuk, cinsel istismara maruz bırakıldı. Raporuna göre cinsel istismar suçu mağduru olarak 83’ü 12 yaşın altında. İstanbul İHD Komisyon üyesi Zelal Coşkun Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısını son 10 yılda 3 kat artığını raporlaştırıyor. Biliyoruz ki bu veriler buz dağının sadece görünen yüzü. Ekim 2019'da ise Adalet Bakanlığı çocuk istismarı ile ilgili verilerin yayımlanmasına son verdiğini açıklıyor.”
 
‘Taciz ve istismara hayır diyeceğiz’
 
"Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır" denildiğini söyleyen Serap, “Peki 18 yaş altı çocukları hedef alan açıklamalar neden artıyor? Yasalar, çocukları istismara karşı yeterince koruyor mu? Çocuk hakları sözleşmesini ilk imzalayan ülkelerden bir olarak, nasıl oluyor da çocuk taciz ve istismarı vakalarında Dünya ortalamasında üst sıralarda yer alıyoruz? Bu sorulara cevap bulunamıyorsa o vakit aksine yaygın ve sistematik olarak bu durum işleniyor demektir. Bizler geleceğimiz olan çocuklara odaklanmak zorundayız. Bizim, vicdanen alanlara çıkıp açıklama yapmamızı istemeyenler olabilir, üstelik bundan rahatsızlık duyup farklı mecralara taşımak isteyenlerde olabilir, ancak bilisin ki çocuklarımızı kirli zihniyetlere ve kirli ellere teslim etmeyeceğiz. Bizim tek amacımız budur. Taciz ve istismara karşı her daim ayakta duracak en gür halimizle taciz ve istismara hayır diyeceğiz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.