Sit alanı içindeki evler harabeye döndü: Yurttaşlar tepkili

  • 09:03 17 Temmuz 2020
  • Yaşam
Şehriban Abi
 
KARS - Sit alanı içinde olması nedeniyle harabeye dönüşen evlerini onaramayan Kaleiçi Mahallesi sakinleri, 14 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, projeyi hayata geçirmesini bekliyor. 
 
Kaleiçi Mahallesi, Kars’ta 4-5 asırlık köklü tarihi olan ve en fazla ziyaret edilen yerlerden biri. Kale eteklerinde bulunan ve sit alanı içinde olan mahalle için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2006 yılında ‘Tarihi Yapıyı Koruma’ projesi planlandı. Mahallenin bir kısmı bu nedenle 2014 yılında boşaltıldı ancak yurttaşlar hala projenin hayata geçirilmesini bekliyor. 
 
14 yıldır harabeye dönüşen evlerini onaramayan yurttaşlar, su, doğalgaz ve daha birçok sorunla karşı karşıya. 
 
‘Mahalle sakinleri belirsizlik içinde’ 
 
Kaleiçi Mahallesi muhtarı Şeref Emekçi, herhangi bir yapılaşma olmadığını ve her geçen gün mahallenin boşaldığını belirterek, şu bilgileri paylaştı: “2014 yılından bu yana bu mahallenin muhtarıyım. Evler boşaltıldı, mahalle birçok sorunla karşılaştı. Özellikle sit alanı edildikten sonra kimse sorunlarına çözüm bulamadı. İnsanlar belirsizlik içinde yaşıyor. Halkın da harabeye dönüşen evlerinde tadilat yapmasına izin verilmiyor. Projeye göre Osmanlı evleri tarzında yapılar öngörülüyor.” 
 
‘Tuvalet, banyo kullanılmayacak durumda’
 
Uzun süredir Kaleiçi’nde yaşadıklarını belirten Leman Şabanoğlu, “Banyo ve tuvalet kullanılamayacak durumda. Temiz bir ev yapmayacaklarsa bıraksınlar biz kendimiz evlerimizi onaralım. Evlerin damından su akıyor. Kars’ın sert, soğuk havasına zor dayanıyoruz, perişan bir haldeyiz” dedi. 
 
‘Mahallemizde yaşam sürdürmek istiyoruz’
 
80 yaşındaki Makbule Baltuğ, 50 yıldır Kaleiçi’nde yaşıyor. Mahallesinden ayrılmak istemeyen Makbule, “Yalızca evlerimizin onarılmasını istiyoruz” dedi. 
 
‘Proje hakkında bilgi verilmiyor’
 
Kiraz Aydın da harabe içinde bir evde yaşadığını belirterek, projeye dair kendilerine bilgi verilmediğini aktardı. Kiraz, “Devlet bize ev mi yapacak yoksa borcun harcın içine mi koyacak kimse bir şey bilmiyor. Evlerimizi de onarmamız gerekiyor ancak bunun yasak olduğu belirtiliyor. Topraklarımıza ev yapacaklar ama evlerin paralarını ya da kredilerini nasıl ödeyeceğiz bilgimiz yok. Belirsizlik içinde yaşam sürdürüyoruz” diye konuştu.