Gazetecide numarasının olması gözaltı gerekçesi oldu!

  • 16:25 17 Temmuz 2020
  • Güncel
Melike Aydın
 
İZMİR - Onlarca polisle yapılan baskın ile gözaltına alınıp tutuklanan Şehriban Özadikti’nin kardeşi Rahime Özadikti, “Numarası gazetecinin ajandasında olduğu için gözaltına alındı” dedi. Şehriban, tutukluluğuna yapılan itiraz sonucu bugün tahliye edildi.
 
İzmir’in Menemen ilçesinde 8 Temmuz Çarşamba günü evine yapılan baskın ile gözaltına alınan Şehriban Özadikti, üç gün süren gözaltından sonra çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmıştı. Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldükten sonra karantina koğuşunda tutulan Şehriban, tutukluluğuna yapılan itirazın sonucunda bugün tahliye edildi. Şehriban’ın kardeşi Rahime Özadikti, Deniz Agrin’in baskın ve sonrasında annesinden ayrı kalması nedeniyle travma yaşadığını söyledi.
 
‘Terörize edilmek istendi’
 
Şehriban’ın 2007-2015 tarihleri arasında HDP’li vekiller Mülkiye Birtane ve Fatma Kurtulan’ın danışmanlığını yaptığını söyleyen Rahime, Şehriban’ın arkadaşının evinde kaldığı sırada sabah saat 05.00 sıralarında kalabalık bir şekilde evinin basıldığını kaydetti. Rahime, “Bir şey sormadan kelepçeleyip evine getirmişler. Evi aramışlar ve özel eşyaları, yatakları dağıtmışlar. TEM’e götürmüşler. Deniz Agrin çocuk, çok küçük ve hala meme emiyor. Şehriban’ı çağırsalar zaten karakola gidip ifade verirdi. Ama durum öyle terörize edildi ki sanki firari biri gibi kelepçeli evine getiriliyor. 4 gün gözaltında tutuldu” ifadelerini kullandı.
 
‘Tek gerekçe muhabirin ajandasında numarası olması’
 
Şehriban’ın gözaltına alınır alınmaz, avukatı olmadan sorgulandığını belirten Rahime, durumunun çok ciddi olduğu gibi bir algı yaratılmasına rağmen hiçbir kanıt olmaksızın kardeşinin suçlandığını ifade etti. İki milletvekilinin danışmalığını yapmış bir kadının, bir bakış açısının olmasının kaçınılmaz olduğunu dile getiren Rahime, “Uzun süredir İzmir’de yerleşik. Bir anket şirketinde üç yıl çalıştı. Ama o kadar farklı sorular soruluyor ki işiyle ilgili, ailesiyle ilgili. Avukat duruma baktıktan sonra oldukça boş bir sorgulama olduğunu söylüyor. ‘Neden yapıldığını bilmiyoruz savcılıktan salınır’ dediler. Mezopotamya Haber Ajansı’nda (MA) muhabiri Sadık Topaloğlu’nun ajandasında telefonu varmış. Şehriban danışmanlık yapmış ve herkeste olabilir numarası. Kaldı ki gazeteci de olması kadar doğal bir şey yok” dedi.
 
‘Agrin travma yaşıyor’
 
Gözaltı esnasında Deniz Agrin’in arkadaşının evinde kaldığını ancak hala emdiği için zorlandığını söyleyen Rahime, “Deniz Agrin annesine çok alışık ve sadece onunla zaman geçiriyordu ve şimdi bir travma yaşıyor. Gündüz hissettirmemeye çalışıyoruz ama geceleri etkileniyor” şeklinde konuştu.
 
Türkiye’de en cesur siyaseti kadınların yaptığını, sistemin kadınların siyasetinden korktuğuna işaret eden Rahime, siyasetle ilişkisi olan kadınlara dönük kapsamlı bir baskının olduğunu vurguladı.
 
Şehriban, avukatlarının tutukluluğuna yaptığı itiraz sonrası bugün tahliye edildi.