TJA: Kadın mücadelesinden vazgeçmiyoruz

  • 16:54 17 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Gözaltılara, taciz ve tecavüz vakalarına ilişkin açıklama yapan TJA, “Bizler Sakinelerin, Leyla Qasimların, Hevrîn Xeleflerin ardıllarıyız. Kadın mücadelesinden vazgeçmiyor, mücadeleyi büyütüyoruz. Kadın mücadelesi yargılanamaz” dedi.
 
Diyarbakır’da Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınların gözaltına alınmasına ve Şırnak ile Batman’da yaşanan taciz ve tecavüz vakalarına dikkat çeken kadınlar, tepkilerini dile getirdi.
 
‘Arkadaşlarımızın yanındayız’
 
Burada konuşan TJA aktivisti Beritan Önen, kadınları yargılamaya çalışanların zihniyetini bildiklerini dile getirerek, kadınları gözaltına alarak, tutuklayarak, işkence ederek kadın mücadelesinin bitirilemeyeceğini vurguladı. Beritan, “Bugün burada TJA kimliğine sahip olan arkadaşlarımız ve diğer kurumlarda mücadele eden kadın arkadaşlarımızın yanındayız. Bugün burada yürütülen asimilasyon politikalarının sebebi Kürt kadın hareketini tasfiye etmektir. Bizler kadın hareketine ve mücadelesine inanan, bunun için mücadele eden kadınlar olarak bugün asıl yargılanması gerekenlerin kimler olduğunu çok iyi biliyoruz. İki gün önce çocuğu cinsel istismara maruz uzman çavuşu, Batman’da 18 yaşındaki kadına tecavüz edip 20 gün rehin tutan kişinin kimler olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kadın mücadelesi yargılanamaz’
 
Beritan, direnen kadınların dört duvar arasına hapsedildiğine işaret ederek, “Seslerini susturmak istiyorlar, mücadelelerini tıkamak istiyorlar. Bilmiyorlar ki Kürt kadın mücadelesi dünyanın her yerinde güçlü bir şekilde yürütülüyor. Dört duvar arasında da olsalar, seslerini ve mücadelelerini sokaklara ulaştırıyorlar. Devrimci kadınlar sayesinde karanlıktan kurtulacağız ve özgür gelecek inşa edeceğiz. Bizler Sakinelerin, Leyla Qasimların, Hevrîn Xeleflerin ardıllarıyız. Kadın mücadelesinden vazgeçmiyor, mücadeleyi büyütüyoruz. Kadın mücadelesi yargılanamaz” sözlerine vurgu yaptı.
 
Kadınlar “Jin jiyan azadî” sloganları ile açıklamayı sonlandırdı.