Ayşe Güney adli kontrol tedbiri ile serbest bırakıldı

  • 17:44 17 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Emniyet sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen 21 kadın arasında bulunan editörümüz Ayşe Güney ve TJA aktivisti Hatice Şen adli kontrol tedbiri ile serbest bırakıldı.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda 14 Temmuz’da yapılan ev baskınlarında aralarında Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü ve ajansımız editörü Ayşe Güney ile Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da olduğu 23 kadın gözaltına alınmıştı. 15 Temmuz ve 16 Temmuz tarihlerinde 3 kadının daha gözaltına alınmasıyla toplam gözaltı sayısı 26 olurken, 70 yaşındaki Hayriye Türkekul 15 Temmuz’da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
 
Dün emniyet işlemleri tamamlanan Aklime Hanas, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Yenişehir Belediye Meclis üyesi Gülşen Güneş ve Zeynep Suncak adliyeye sevk edilerek, adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı. 
 
Bugün de adliyeye getirilen Gülseren Akkum, HDP Yenişehir önceki dönem İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, ajansımız editörü Ayşe Güney, Yenişehir Belediye Meclis üyesi Ronda Bat, Bağlar Belediye Meclis üyesi Halime Bayram, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube üyesi Rozerin Çatak, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi önceki dönem yöneticisi Dilan Yakut ve Güneş Özel, TJA aktivistleri Ruken Şehir, Selma Metin, Şükran Tamir ve Emine Kaya adli kontrol talebi ile Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.
 
Editörümüz Ayşe Güney ve TJA aktivisti Hatice Şen adli kontrol tedbiri talebi ile hakimliğe sevk edildi. Ayşe ve Hatice ardından adli kontrol tedbiri ile serbest bırakıldı.