‘Kadın kazanımları iktidarı rahatsız ediyor’

  • 19:58 17 Temmuz 2020
  • Güncel
İZMİR - Kadınlar Birlikte Güçlü, yaptığı açıklama ile kadınların tutuklanmasına, taciz ve tecavüz olaylarının artmasına dikkat çekerek, “Kadın kazanımları iktidarı rahatsız etmektedir. Asıl hedeflerinin kadın kazanımlarının yok edilmesi olduğunu görüyoruz” dedi.
 
İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 33 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda 26 kadının gözaltına alınması ve Diyadin Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar’ın tutuklanmasına ilişkin Konak İskelesi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklama öncesinde tiyatrocu kadınlardan oluşan Tiyatro Sardunya oyuncularından Duygu Şahbaz “Dev” adlı oyunu sahneledi. “Kadınlar Birlikte Güçlü” pankartını taşıyan kadınlar “AKP elini kadınlardan çek” “Jin jiyan azadî”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.
 
Basın açıklamasını kadınlar adına HDP İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür ve Özgür Genç Kadın üyesi Meryem Yıldırım okudu.
 
‘Ülke cezaevine dönüştürüldü’
 
Açıklamasında Diyadin Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar’ın tutuklanmasının kadınlara verilmiş bir mesaj olarak ele aldıklarını söyleyen Meryem, Ağrı’da son 1 ay içinde 5 kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğine ve 5 kadının da erkek şiddetine maruz kaldığına işaret etti. Meryem, “Kadınlara ‘intihar edin ya da rıza gösterin’ mesajı veriliyor. Rosa Kadın Derneği’nin, TJA’nın hedefte olmasının bir nedeni de budur. Gözaltına alınan kadınlar arasında kadın gazeteci de var. Biliyoruz ki iktidar ülkeyi gazeteciler için cezaevine dönüştürmüştür. Cezaevlerinde 97 tutuklu gazeteci sadece mesleklerinin gereğini yerine getirdikleri için cezaevlerindeler” diye belirtti.
 
‘Kadın kazanımları iktidarı rahatsız ediyor’
 
Meryem, kadınların vermiş olduğu özgürlük, barış, demokrasi mücadelesinin iktidarı korkuttuğunu kaydederek, “Kadın kazanımları iktidarı rahatsız etmektedir. Asıl hedeflerinin kadın kazanımlarının yok edilmesi olduğunu görüyoruz” dedi. 
 
‘Direnen kadınlara politik şiddet uygulanıyor’
 
Ardından söz alan Besriye Tekgür ise iktidarın kadınları ve kadın kazanımlarını hedef aldığına işaret ederek, “İstanbul Sözleşmesi’nin iptalini ve çocuk istismarının affını gündemine alan iktidar, bir yandan da buna itiraz eden direnen kadınlara politik şiddet uygulayarak etkisiz kılmaya çalışıyor. Biz kadınlar tüm baskılara rağmen her gün kadınların katledildiği bu ortamda ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyoruz. Çocuğun istismarının affına ‘hayır’ diyoruz. İktidar binlerce kadının tutsaklığına, katliamına, yargılanmalarına, tacize uğramasına ve tecavüzün artmasına yol açan politikalarından vazgeçmeli” ifadelerine yer verdi.
 
Açıklama sloganlarla sona erdi.