‘Rojava Devrimi tüm dünya kadınlarını temsil ediyor’

  • 09:03 18 Temmuz 2020
  • Güncel
Sara Şêx Hesen 
 
HELEB - Suriye Kadın Meclisi üyesi Bêrîvan Horo, Rojava Devrimi’nin tüm dünya kadınlarını temsil ettiğinin altını çizerek, “Bizler her bir kadının özgürlüğü için mücadele ediyoruz” dedi. 
 
Suriye’de 19 Temmuz 2012’de yaşanan ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Halkların Baharı” olarak nitelendirdiği Rojava Devrimi 9’uncu yılına girdi. Devrimden sonra bölgede birçok değişim ve dönüşüm yaşandı. Bölgede yaşayan halklar arasında demokrasi ve eşitlik demokratik ulus paradigması çerçevesinde inşa edildi. Devrimin öncüleri  kadınlar olurken ,devrim öncesinde ayaklar altına alınan kadın hakları ise yeniden kazanıldı. Kadınlar kurumlarda yer alarak sözlerini söyleme fırsatı buldu, topluma öncü olma rolü üstlendi. Öyle ki Rojava Devrimi “Kadın Devrimi” olarak da tanımlandı. Devrimin yıldönümünde Suriye Kadın Meclisi üyesi Bêrîvan Horo ile konuştuk. 
 
‘Kadınlar gücünü ispatladı’
 
Bêrîvan, öncelikle kadının Rojava Devrimi içerisindeki rol ve misyonuna dikkat çekerek, “2011 yılında Suriye’de halkların baharı başladı. Fakat Kürt halkı Rojava Kürdistanı’nda bunu 2012 yılında 19 Temmuz Devrimi’ne dönüştürdü. 19 Temmuz Devrimi ‘Kadın Devrimi’ olarak tanınıyor. Devrimden önce kadının toplumda ne adı ne varlığı vardı. Fakat devrimden sonra kadınlar gücünü ispatladı. Kadınlar toplumun her alanında yer aldı ve devrime öncü oldu” diye belirtti.  
 
‘Kadınlar devrim ile dünya kadınlarına ilham oldu’
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin halen de tehdit altında olduğunu söyleyen Bêrîvan, sömürgeci devletlerin bölgeyi hedef aldığını ifade etti. Bêrîvan, saldırıların amacının Rojava Devrimi’ni yıkmak olduğunu vurgulayarak, “Kadınlar bugüne kadar da devrimleri için bir direniş sürdürüyor ve kazanımlarını koruyor. Kadınlar devrim ile dünya kadınlarına ilham oldu. En barbar çete grubu olan DAİŞ, Kürt kadınlarının eli ile yenilgiye uğratıldı. Devrimin içinde yeni bir devrim yaratıldı. Bu da eşbaşkanlık sistemi idi. Kadınların toplumun temel taşı olduğunu diyebiliriz. Rojava Kürdistanı’ndaki devrimin bütün dünya kadınlarını temsil ettiğini ve her kadının özgürlüğü için mücadele ettiğini söyleyebiliriz” dedi.  
 
‘Gücümüz ve inancımızla işgalcilere karşı durabiliriz’
 
Kadınların özgürlüğü için her daim mücadele içerisinde olduklarının altını çizen Bêrîvan, son olarak şunları söyledi: “Amacımız devrimimizin sesini bütün dünya kadınlarına duyurmak. Bu yüzden bizler birliğimiz ile kadınlar üzerindeki saldırıları boşa çıkarabiliriz. Her ne kadar işgalcilerin saldırıları olsa da bizler gücümüz ve inancımızla işgalcilerin karşısında durabiliriz ve kadınların birliğiyle 19 Temmuz devrimini daha da büyütebiliriz.”