TJA: Saldırılara karşı asla mücadeleyi durdurmayacağız

  • 12:38 18 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - TJA, kadınlara yönelik gözaltı ve tutuklamalara ilişkin yaptığı açıklamada, “AKP-MHP faşist koalisyonu bilmelidir ki, bu saldırılara karşı mücadeleyi asla durdurmayacağız. Özgürlük ideamızın sözü, AKP-MHP faşist zihniyetinin silahlarından daha güçlüdür ve bu böyle bilinmelidir" dedi. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 14 Temmuz günü yapılan ev baskınlarında aralarında Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü ve ajansımız editörü Ayşe Güney ve Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da olduğu 23 kadın, 15 ve 16 Temmuz tarihlerinde de beş kadın gözaltına alınmıştı. Gözaltındaki 28 kişiden 70 yaşındaki Hayriye Türkekul 15 Temmuz’da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Önceki gün ise emniyet işlemleri tamamlanan Aklime Hanas, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Yenişehir Belediye Meclis üyesi Gülşen Güneş ve Zeynep Suncak adliyeye sevk edilerek, adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.
 
Dün ise, ifade işlemleri tamamlanan ve adliyeye sevk edilen 18 kadın, savcılık sorgusu ardıdnan 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik, aralarında Ayşe’nin de aralarında olduğu 13 kadının adli kontrol tedbiri ile serbest bırakılmasına beş kadının ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. 
 
TJA, kadınlara dönük gözaltı ve tutuklamalara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Biz kadınlara yönelik ataerkil zihniyet tarafından bin yıllara varan sömürü, şiddet, katliam ve metalaştırma politikaları bugün cinsiyetçi ve ırkçı uygulamalar ile çok daha derinleştirmiştir” ifadeleri kullanıldı. 
 
AKP-MHP ittifakının toplumu baskı altında tutmaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, “Farklı siyasal kesimlere, kimliklere, tahammül edemeyen AKP-MHP faşist koalisyonu toplumu baskı altında tutma yöntemi olarak kadın düşmanlığını kendisine başat politika olarak belirlemeye, kadın özgürlük mücadelesinin ve toplumsal değişimin öncüsü kadınları gözaltı ve tutuklamalarla sindirme çabasını yoğunlaştırmıştır” diye belirtildi. 
 
Açıklamanın geri kalanında ise şu ifadelere yer verildi: 
 
“Kadın düşmanlığından beslenen ve bu düşmanlığı politik var oluşunun kaynağı haline getiren AKP iktidarı, kadın iradesine, siyasetine, kimliğine, varlığına; kadın örgütlülüğüne ve özgürlüğüne tüm gücüyle saldırmaya devam ediyor. 14 Temmuz’da Amed ve Antep de gerçekleştirilen siyasi operasyonlar da dönem sözcümüzün de olduğu birçok aktivistimiz gözaltına alınmış onu aşkın arkadaşımız tutuklanmıştır. Her gün Kürt kadınlarına yönelik işkence, gözaltı ve tutuklamalar ile sindirme politikalarını derinleştiren iktidar  diğer taraftan kadın katillerini, taciz tecavüz edenleri serbest bırakmaktadır. 
 
'Faşist saldırılar karşısında geri adım atmayacağız'
 
Tarihten bu yana bizlere yönelen bu düşman politikalara karşı mücadelemizden ve erkek egemen zihniyete karşı başkaldırmaktan asla vazgeçmedik. Bugün de biz kadınlara yönelik planlı bir biçimde gerçekleşen bu faşizan saldırılar karşında geri adım atmayacağız.  Aksine özgürlük mücadelesini büyük bir tutkuyla yürüteceğiz. Biz bu mücadeleyi zindanlarda, sokaklarda, köylerde ve kentlerde canımız pahasına, her tür bedeli dün nasıl ödediysek bugün de ödeyerek var edeceğiz.
 
'Sözümüz AKP-MHP zihniyetinin silahından daha güçlüdür'
 
AKP-MHP faşist koalisyonu bilmelidir ki; Tevgerê Jinên Azad(TJA) olarak bu saldırılara karşı mücadeleyi asla durdurmayacağız. Özgürlük ideamızın sözü, AKP-MHP faşist zihniyetinin silahlarından daha güçlüdür ve bu böyle bilinmelidir.”