Kadınlar Ağrı’dan seslendi: Bizim mücadelemiz sizi ayakta tutsun

  • 14:37 18 Temmuz 2020
  • Güncel
AĞRI - “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında Ağrı’da yürüyüş düzenlemek isteyen kadınlar polis tarafından engellenirken, engellenmeye rağmen Cumhuriyet Caddesi'nde açıklama yapan HDP’li kadın vekiller, “Ağrılı kadınlara sesleniyoruz; iktidar mekanizmalarını devreye sokmayabilir, ama yalnız değilsiniz. AKP’nin politikaları sizi yaşamdan koparmasın, bizim mücadelemiz sizi ayakta tutsun” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Kadın mücadelesi her yerde” kapsamında Ağrı’da şüpheli şekilde yaşamını yitiren kadınlara ilişkin yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, parti yöneticileri ve çok sayıda kadın il binasında toplandı.
 
Zafer işareti yapanlar engellendi
 
Yürüyüş öncesi HDP Ağrı İl Örgütü binası polis ablukası altına alınırken, kadınların yapmak istediği açıklamaya polis “pandemi” salgınını gerekçe göstererek kadınların yürüyüş yapmasına izin vermedi. Parti yöneticisi kadınlar ve yürüyüşe katılmak isteyen kadınlar parti binası dışına çıkmasına izin verilmezken, HDP’li kadın vekiller, “İstismara, infaza, tecavüze, kayyıma karşı biz varız” pankartı açarak Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte sık sık,  “Jin jiyan azadi”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı. Vekillere zafer işareti ile destek veren esnaf ve çocuklar ise polisler tarafından engellendi. Cumhuriyet Caddesi'nde son bulan yürüyüşün ardından kadınlar burada açıklama yaptı. Açıklamayı vekiller adına Ayşe Acar Başaran yaptı. 
 
‘AKP kendi gibi olan zihniyete kadınları öldürebilirsiniz diyor’
 
“Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasını Ankara’da başlattıklarını hatırlatan Ayşe, bu kampanyanın amacının, istismara, tecavüze, kadın katliamlarına, kadına iradesine yönelik atanan kayyımlara karşı başlattıklarını belirtti. Ayşe, “Bugün de Ağrı’da vekillerimiz ve kadınlarla birlikte AKP iktidarının kadına karşı başlattıkları politikaya karşı yürüyüş yapmak istedik. Pandemi döneminde kadınlar mekanizmaya ulaşamadı, kadınlar polise ulaşmadı kadınlara ölün dediler. Bunun karşısında mücadele etmek isteyenlere pandemi bahane edilerek kadınların sesini kısmaya çalıştılar. Sesini çıkarmak isteyen kadınlara karşı AKP’nin örgütlenen erkek zihniyeti ise buna karşı durmaya devam ediyor. AKP kendi gibi olan zihniyetine ‘kadınları katledilebilirsiniz, öldürülebilirsiniz’ diyor. Biz bu söylemlere karşı ses çıkarmaya devam edeceğiz. Kadınlar bu yaklaşımlarınıza hiçbir zaman pabuç bırakmadı” dedi.
 
‘Bizim mücadelemiz sizi ayakta tutsun’
 
Toplumun yarısı olan kadınların kadın katliamlarına, tecavüze ve istismara karşı binler olup ses çıkardığını ifade eden Ayşe, Ağrı’da 35 gün içerisinde 5 kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesini de anımsatarak, “5 kadın arkadaşlarımızın failini aramayanlar faili soranların sesini kısmaya çalışıyor. Kadınlar ya katledilip intihar süsü veriliyor ya da kadınlar şiddetten kaynaklı başka bir yol bulamadığı için intihar ediyor. Ağrılı kadınlara sesleniyoruz; iktidar mekanizmalarını devreye sokmayabilir, ama yalnız değilsiniz AKP’nin politikaları sizi yaşamdan koparmasın, bizim mücadelemiz sizi ayakta tutsun” diye belirtti.
 
‘İstismarcılar kahraman olarak ödüllendiriliyor’
 
Dün Ağrı’da AKP’nin 24’ncü dönem Aday Adayı olan N.Ş.’nin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığını söyleyen Ayşe, cinsel istismarın önünü alamayan yetkililerin bugün yapmak istedikleri açıklamaya etten duvar ördüğünü belirtti. Ayşe konuşmasına şöyle devam etti: “Bu bir siyaset olarak yürütülüyor. Kadınları dört duvar arasında sıkıştırmak istiyorlar. Direnen kadınlar hedef haline getiriliyor. Diyarbakır’da Antep’te onlarca kadın arkadaşlarımız sudan gerekçelerle gözaltına alınarak tutuklanıyor. Biz yıllardır kadın mücadelesi ile buradayız. Yıllardır kadınlar katliam tehlikeleri ve cezaevleri ile yüz yüze. Bu saldırıların bize geri adım attırmayacağını biliyorlar. AKP iktidarının MHP ile yaptığı ittifakla Kürt siyasetine nasıl düşmanlık yürüttüğünü Şırnak’ta ve Batman’da gördük. Tutuklamama eğilimi istismarcıları cesaretlendiriyor. İki uzman çavuşun benzer suçları yapması tesadüf değil.  Batman’da uzman çavuşun 18 yaşındaki bir çocuğu tecavüz etmesi aslında iktidarın siyaseti getirdiği noktayı gösteriyor. İstismarcılar biliyorlar ki; korunacaklar, kadın düşmanlığı ve Kürt düşmanlığı bileşkesi yapılan istismarcılar kahraman olarak ödüllendiriliyor. Bu siyasete karşı üç kişide olsak ses çıkarmaya devam edeceğiz.  Çocukların bedenleri üzerinden ellerinizi çekin, kadınların yaşamlarının üzerinden ellerinizi çekin.  Kadınlar size biat etmeyecek.”
 
‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir dedik sonuna kadar savunacağız’
 
Son olarak belediyelerine atanan kayyımlara da değinen Ayşe, geçtiğimiz günlerde Diyadin Belediyesi'ne atanan kayyımdan sonra gözaltına alınarak tutuklanan Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar’ın tutuklanma gerekçelerinin ‘alınan otomobil lastiğini ve kendi partisinin aday tanıtımı olduğunu’ ifade etti. Ayşe, “Belediyelerimize kayyım atamalarının hiçbir amacı yok.  Kürtlere şu mesaj veriliyor; Ey Kürtler siz seçin biz sömürge valiliklerini getirir atarız. Bu birinci gerekçe, ikinci gerekçe ise eşbaşkanlık sistemi. Bugün tekçi zihniyeti kurmak isteyenler karşılarında bir alternatif görmek istemiyorlar. Siz kurumları kapatabilirsiniz, ama ‘eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir’ dedik ve bunu sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Eşbaşkanlık sistemimize yönelik saldırı, İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik saldırı ve çocuk istismarı affı bunların hiçbiri kadının ve çocuğun lehine düzenlenmiyor” sözlerini kullandı. 
 
‘Şiddet kimden gelirse gelsin karşısındayız’
 
HDP kadın meclisinin ve kadınların büyük bir mücadele geleneğinden geldiğini belirten Ayşe, partilerine dönük yapılan algı operasyonuna ilişkinde son olarak şunları belirtti:  “Bizim üzerimizden algı yaratanlara şunu diyoruz;  şiddet kimden gelirse gelsin karşısındayız. HDP’nin kadın partisi olması ve siyasetini AKP gibi zihniyetin sorgulama haddi yoktur. Kadın örgütleri, kurumları bilsin ki, kadın mücadelemizi her alanda yürüteceğiz. Her alanda kadın mücadelesi demeye devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddetin politik olduğunu bilsinler, Ağrı, Batman Şırnak susmasın herkes bu politikayı teşhir etsin diğerleri gibi bunu da tarihin çöp sepetine atalım.” 
 
Yürüyüş, HDP Ağrı İl Örgütü binasına doğru yürüyen vekillerin, parti binasından çıkmasına izin verilmeyen kadınların attığı “Jin jiyan azadi” sloganı ile karşılamasıyla sonlandı.