İstismara tepki eylemine polis engeli

  • 16:41 18 Temmuz 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Yaşanan cinsel istismar olaylarına tepki göstermek için İdil’de açıklama yapmak isteyen kadınları, polis engelledi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Kadın Meclisi öncülüğünde, Şırnak, ilçeleri İdil ve Silopi, Batman ve Ağrı'da yaşanan cinsel istismar olaylarına ilişkin Şırnak'ın İdil ilçesi Sanat Sokağı'nda yapılmak istenilen basın açıklaması polisler tarafından engellendi.
 
Engellemeye tepki gösteren  HDP PM üyesi Zelal Yerlikaya, yapılacak saldırının kadına ve çocuklara yönelik olacağını belirtti. Zelal, “Bizler yaşanan olaylara kadınlar olarak tepki göstermek istiyoruz. Sizin müdahalenizi tanımıyoruz. Tüm İdil halkı duysun ki biz bu yaşanan istismar olayları karşısında sessiz kalmayacağız. Biz kadın katliamı ve şiddetine, çocuk istismarına dur demek için bir araya geldik. Ama bugün engellerle karşı karşıyayız” ifadelerine yer verdi.  
 
Engellemeye  tepki gösteren kadınlar, “Baskılar bizi yıldıramaz” , "Çocuk susar sen susma" sloganlarını atarak eylemi sonlandırdı. 
 
Öte yandan HDP İdil ilçe binası çevresi ise zırhlı araçlarla ablukaya alındı.